Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (1261 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Create and send newsletters or automated emails. Capture subscribers with a widget. Import and manage your lists. MailPoet is a sweet plugin maintained and supported with love by <a target="_blank" href="http://www.mailpoet.com/about-the-wysija-team-members/?utm_medium=plugin&utm_campaign=know_team&utm_source=wp_plugins_list">a team of a dozen</a>.
fr: Créez, envoyez des newsletters ou des e-mails automatisés. Récupérez simplement de nouveaux abonnés grâce à un widget. Importez et gérez vos listes. MailPoet est une cool extension développée et gérée avec amour par <a target="_blank" href="http://www.mailpoet.com/about-the-wysija-team-members/?utm_medium=plugin&utm_campaign=know_team&utm_source=wp_plugins_list">une équipe d'une douzaine de personnes</a>.

en: 30 day money back
fr: Garantie de 30 jours avec remboursement

en: 30 days happiness guarantee
fr: 30 jours de bonheur assurés

en: A great way to try the Premium. No one should be locked in, ever.
fr: Une excellente façon d'essayer la version Premium et de rester libre de son choix.

en: Add
fr: Ajouter

en: Add a DKIM signature to your newsletters to increase the deliverability of your newsletters. [link]Read the setup guide.[/link]
fr: Ajouter une signature DKIM à vos newsletters pour en augmenter le taux de délivrabilité [link] Lire le guide d'installation.[/link]

en: Add list
fr: Ajouter une liste

en: Add to list
fr: Ajouter à la liste

en: Agency
fr: Agence

en: All %1$s subscribers are selected.
fr: Les %1$s abonnés sont sélectionnés.

en: All Your Stats in a Single Dashboard
fr: Toutes vos statistiques dans un seul tableau de bord

en: All subscribers on this page are selected.
fr: Tous les abonnés de cette page sont sélectionnés.

en: Already paid?
fr: Déjà acheté ?

en: And more...
fr: Et bien plus...

en: Are you doing better now than 3 months ago? Select a date range to reveal changes in your results.
fr: Faites-vous mieux aujourd'hui qu'il y a trois mois ? Sélectionner une plage de dates pour découvrir les changements dans vos résultats.

en: Ask for:
fr: Demander :

en: Automate the boring stuff
fr: Automatiser les choses ennuyeuses

en: Back to lists
fr: Retour aux listes

en: Be productive thanks to Premium!
fr: Soyez productif avec la version Premium&nbsp;!

en: Blogger
fr: Blogueur

en: Bulk Actions
fr: Actions groupées

en: Button label:
fr: Texte du bouton&nbsp;:

en: Buy Now
fr: Achetez-la maintenant

en: CSV file
fr: Fichier CSV

en: Check your inbox now to confirm your subscription.
fr: Vérifiez votre boîte de réception ou d'indésirables afin de confirmer votre abonnement.

en: Clean automatically your mailing list
fr: Nettoyer automatiquement votre liste d'envoi

en: Clear selection
fr: Réinitialisation de la sélection

en: Compare past & present
fr: Comparer avant et après

en: Confirm unconfirmed subscribers
fr: Confirmer les abonnés non confirmées

en: Copy paste in a text box
fr: Copier et coller

en: Date created
fr: Date de création

en: Delete subscribers
fr: Supprimer les abonnés

en: Delete these subscribers forever?
fr: Supprimer ces abonnés pour toujours ?

en: Delete this subscriber forever?
fr: Supprimer cet abonné pour toujours ?

en: Detailed stats for each subscriber
fr: Des statistiques détaillées pour chaque abonné.

en: Did these subscribers ask to be in your list?
fr: Ces abonnés ont-ils demandé à être dans votre liste ?

en: Did you know? It's better to send fewer emails at higher frequencies. Become Premium and we'll ping your site each 15 minutes making sure your emails are sent smoothly at this frequency. [link]Send better with Premium.[/link]
fr: Le saviez-vous &nbsp;? Il est préférable d'envoyer moins d'e-mails mais plus fréquemment. Passer à la version premium et nous interrogerons votre site toutes les 15 minutes, assurant ainsi l'envoi de vos e-mails soient à cette fréquence et sans encombres. [link]Améliorer vos envois avec la version Premium.[/link]

en: Discover which links are the top hits in each newsletter. Find out which subscribers are your number one fans and get advanced details about them. [link]Get more data with Premium.[/link]
fr: Découvrez quels liens sont les plus suivis dans chaque newsletter, quels abonnés sont vos fans numéro un et obtenez des détails avancés à leur sujet. [link]Accédez à plus de données avec la version Premium.[/link]

en: Display labels in inputs
fr: Afficher les libellés dans les champs

en: Do not match as a 'date field' if most of the rows for that column return the same error.
fr: Ne pas faire correspondre comme un "champ de date" si la plupart des lignes de cette colonne renvoient la même erreur.

en: Does my sidebar form get more subscribers than the one in the footer? It's time to find out.
fr: Est-ce que le formulaire d'abonnement de votre colonne latérale fonctionne mieux que celui de votre pied de page ? C'est le moment de le savoir.

en: Edit Lists
fr: Modifier les listes

en: Error matching date.
fr: Erreur de correspondance de date.

en: Excel for Windows
fr: Excel pour Windows

en: Export
fr: Exporter

en: Export confirmed subscribers only
fr: Exporter uniquement les abonnés confirmés

en: Find out what happens to your subscribers once they arrive on your site, thanks to Google Analytics campaign tracking
fr: Découvrez ce qui arrive à vos abonnés, une fois sur votre site, grâce aux campagnes de suivis de Google Analytics.

en: For %s per year, get 1 site covered with Premium.
fr: Pour %s par an, 1 site en Premium.

en: For %s per year, get 4 of your sites covered with Premium.
fr: Pour %s par an, 4 de vos sites en Premium.

en: For %s per year, get all of your sites covered with Premium.
fr: Pour %s par an, tous vos sites en Premium.

en: For your own use and never shown to your subscribers.
fr: Pour votre usage personnel et jamais montré à vos abonnés.

en: Forget about limits
fr: Repousser les limites

en: Four Sites
fr: Quatre sites

en: Freelancer
fr: Freelance

en: Get all MS users
fr: Récupérer tous les utilisateurs de MS

en: Get faster support
fr: Bénéficier d'un support encore plus rapide

en: Get it now!
fr: Achetez-la maintenant !

en: Get more themes
fr: Obtenir plus de thèmes

en: Get your spam score in 1 click while you're designing your newsletter thanks to [link]mail-tester[/link], our own popular in-house tool.
fr: Votre score anti-spam en 1 clic pendant votre phase de design et cela grâce à [link]mail-tester[/link], notre outil maison populaire et efficace.

en: Got a sales question? [link]Get in touch[/link].
fr: Encore des questions ? [link]Contactez-nous[/link].

en: Have fun improving
fr: Amusez-vous à améliorer

en: How do you want to import?
fr: Quelle méthode d'importation ?

en: If the answer is "no", consider yourself a spammer.
fr: Si la réponse est "non", considérez-vous comme un spammeur.

en: Ignore column...
fr: Ignorer cette colonne...

en: Import
fr: Importer

en: Import "%1$s" as date field
fr: Importer "%1$s" en tant que champ de date

en: Import as "%1$s"
fr: Importer en tant que "%1$s"

en: Import from %1$s
fr: Importez de %1$s

en: Import the %1$s subscribers from the plugin: %2$s
fr: Importer les %1$s abonnés de l'extension : %2$s

en: Increase your subscribers
fr: Augmenter votre nombre d'abonnés

en: Insert form
fr: Insérer un formulaire

en: Investigate your top subscribers
fr: Retrouver vos abonnés actifs

en: Last click
fr: Dernier clic

en: Last open
fr: Dernière ouverture

en: Let subscribers select their lists:
fr: Permettre aux souscripteurs de sélectionner leurs listes :

en: Let the plugin remove the <strong>bounced and invalid addresses</strong> automatically. [link]See the guide.[/link]
fr: Laisser l'extension supprimer les <strong>adresses de retour et incorrectes</strong> automatiquement. [link]Consulter le guide.[/link]

en: Let us configure it
fr: Laissez-nous faire la configuration

en: List of fields to export
fr: Liste des champs à exporter

en: Lists and Subscribers
fr: Listes et abonnés

en: Lists to which the subscriber was subscribed.
fr: Listes auquel l'abonné a souscrit.

en: Looking for answers? Why such and such campaign worked so well? Which is your most efficient subscription form? Get a clear picture with our brand new stats dashboard! [link]Get the stats dashboard in Premium.[/link]
fr: Vous cherchez des réponses ? Pourquoi telle ou telle campagne a si bien fonctionné ? Quel est votre formulaire d'abonnement le plus efficace ? C'est facile avec notre tout nouveau tableau de bord de statistiques&nbsp;! [link]Accéder au tableau de bord des statistiques avec la version Premium.[/link]

en: MailPoet Subscription Form
fr: Formulaire d'abonnement MailPoet

en: Match data
fr: Relier les champs

en: Modify
fr: Modifier

en: Monitor everything with more stats
fr: Surveiller tout avec plus de statistiques

en: Moreover, MailPoet checks every 15 minutes your site, <strong>just like a "cron" job</strong>, to make sure your emails are being sent on time. No setup involved!
fr: En plus, MailPoet vérifie toutes les 15 minutes votre site, <strong> comme une tâche "cron"</strong>, pour être certain que vos e-mails soient envoyés dans les temps. Aucun réglage à faire&nbsp;!

en: Move to list
fr: Déplacer vers la liste

en: Multisite ready.
fr: Supporte le multisite

en: Never opened or clicked
fr: Jamais ouvert ou cliqué

en: New list
fr: Nouvelle liste

en: No more limits of 2000 subscribers
fr: Plus de limite de 2000 abonnés.

en: Not good at matching colors? Don't worry, we work with top notch designers to provide you plenty of themes, the newest are Premium exclusives. [link]Get more themes in Premium.[/link]
fr: Vous n'êtes pas le meilleur pour trouver des couleurs assorties ? Ne vous inquiétez pas, nous travaillons avec des designers hors pair pour vous offrir beaucoup plus de thèmes, les plus récents sont des exclusivités réservées à la version Premium. [link]Obtenez davantage de thèmes avec la version Premium.[/link]

en: Note:
fr: Remarque :

en: Note: Find out what this subscriber opened and clicked with our [link]Premium version.[/link]
fr: Note&nbsp;: Découvrir ce que cet utilisateur a ouvert et cliqué avec notre [link]version Premium.[/link]

en: Our international and friendly team will help you optimize your settings in details, and make sure you're all good to go. We answer questions under 10h on average. Pretty fast!
fr: Notre équipe internationale et sympathique vous aidera à optimiser vos réglages dans les moindres détails, et s'assurera que tout se passe pour le mieux pour vous. Nous répondons aux questions en moins de 10h en moyenne. Super rapide !

en: Pick a list
fr: Sélectionner une liste

en: Pick one or many lists
fr: Choisir une ou plusieurs listes

en: Pick the lists you want to import those subscribers to.
fr: Choisir les listes dans lesquelles vous voulez les importer.

en: Reach their inboxes
fr: Vos e-mails délivrés en temps et en heure

en: Read our simple and easy [link]terms and conditions.[/link]
fr: Lire nos [link]conditions d'utilisation[/link] (en anglais).

en: Remove from all lists
fr: Supprimer de toutes les listes

en: Remove from list
fr: Supprimer de la liste

en: Remove the 2000 subscribers limit of the free version, and send to as many subscribers as you wish. [link]Get rid of that limit![/link]
fr: Supprimer la limite de 2000 abonnés de la version gratuite et envoyer à autant d'abonnés que vous le souhaitez. [link]Débarrassez-vous de cette limite ![/link]

en: Resend confirmation email
fr: Renvoyer l'e-mail de confirmation

en: Search subscribers
fr: Rechercher des abonnés

en: See your top newsletters, top subscribers, top links, top lists, and top domains on one screen. Can you beat your past newsletters?
fr: Etudier votre meilleure newsletter, vos meilleurs abonnés, meilleurs liens, meilleures listes à l'écran. Pourrez-vous faire mieux avec votre prochaine newsletter&nbsp;?

en: Select a form:
fr: Sélectionner un formulaire :

en: Select all %1$s subscribers.
fr: Selectionner les %1$s abonnés.

en: Send at a higher frequency
fr: Augmenter votre fréquence d'envoi.

en: Send like a PRO and keep your server's sending reputation HIGH. Thanks to our advanced list cleaning tool, you can finally avoid sending to old or invalid email addresses. [link]Keep your list clean with Premium.[/link]
fr: Envoyer comme un PRO et conserver la bonne réputation de votre serveur de messagerie. Grâce à notre outil avancé de nettoyage de listes, vous pouvez enfin éviter d'envoyer à d'anciennes ou mauvaises adresses électroniques.[link] Garder vos listes impeccables avec la version Premium.[/link]

en: Single Site
fr: Un site

en: Skip the queue, go straight to our priority inbox. [link]Get faster support with Premium.[/link]
fr: Ne restez plus dans la file d'attente, accéder directement à notre boîte de réception prioritaire. [link]Bénéficiez d'un support plus rapide avec la version Premium[/link].

en: Spam filters love DKIM
fr: Les filtres anti-spam aiment la norme DKIM

en: Split subscribers into %1$s pages.
fr: Afficher les abonnés sur %1$s pages.

en: Stats dashboard
fr: Statistiques

en: Stats of clicked links for each newsletter
fr: Des statistiques des liens cliqués pour chaque newsletter.

en: Still having doubts about our product and our team of 9? No stress, we're confident enough to give you 30 days to try it out. We'll refund you in an instant if you are not happy. [link]Become Premium now without stress.[/link]
fr: Vous avez encore des doutes au sujet de notre produit et de notre équipe de 9 personnes ? Pas de stress, nous sommes suffisamment confiants pour vous donner 30 jours pour l'essayer. Nous vous remboursons immédiatement si vous n'êtes pas satisfait. [link]Devenez Premium maintenant sans stress.[/link]

en: Subscribers in no list
fr: Les abonnés dans aucune liste

en: Subscribers to show per page:
fr: Nombre d'abonnés par page&nbsp;:

en: Subscription form for your newsletters.
fr: Formulaire d'abonnement pour vos newsletters.

en: Success message:
fr: Message de succès :

en: The Sweeter Experience of our Premium
fr: La douce expérience de notre version Premium

en: The free version blocks the sending of your newsletters when you have 2000 confirmed subscribers. The Premium removes this limit.
fr: La version gratuite bloque l'envoi de vos newsletters lorsque vous avez 2000 abonnés confirmés. La version premium supprime cette limite.

en: The kitten is just to fill the blank space. He looks hungry, no? We love kittens.
fr: Le chaton est juste là pour remplir l'espace vide. Il a l'air d'avoir faim, non ? Nous adorons les chatons.

en: Then paste your list here
fr: Collez votre liste ici

en: This needs to be in CSV style or a simple paste from Gmail, Hotmail or Yahoo. See [link]examples in our support site[/link].
fr: Votre liste doit être en CSV ou un simple copier-coller de Gmail, Yahoo ou Hotmail. Voir [link]des exemples[/link] sur le site du support.

en: This needs to be in CSV style. See [link]examples in our support site[/link].
fr: Votre liste doit être en CSV. Voir [link]des exemples[/link] sur le site du support.

en: Title:
fr: Titre&nbsp;:

en: To
fr: Au

en: To subscribe to our dandy newsletter simply add your email below. A confirmation email will be sent to you!
fr: Pour vous abonner à notre newsletter, ajoutez simplement votre adresse e-mail ci-dessous. Un e-mail de confirmation vous sera envoyé !

en: Track your readers within Google Analytics
fr: Suivre vos lecteurs grâce à Google Analytics

en: Type name of your new list
fr: Saisir le nom de la nouvelle liste

en: Unlimited Sites
fr: Sites illimités

en: Unlisted
fr: Non listé

en: Unsubscribed on %1$s
fr: Désabonné le %1$s

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Update list
fr: Mettre à jour la liste

en: Upload a file
fr: Envoyer un fichier

en: Verify that the date in blue matches the original one.
fr: Vérifiez que la date en bleue corresponde à celle d'origine.

en: Verify what your subscribers do once you drove them onto your site and improve your retention rate. [link]Track your readers with GA in Premium.[/link]
fr: Vérifiez ce que font vos abonnés une fois que vous les avez amenés sur votre site et améliorer votre taux de rétention. [link]Suivre vos lecteurs avec GA avec la version Premium.[/link]

en: View all lists
fr: Voir toutes les listes

en: View full screenshot
fr: Afficher l'écran complet

en: We have 3 different licences available to fit your needs:
fr: Nous avons 3 licences différentes disponibles pour répondre à vos besoins :

en: You have feedback on these stats? [link]Contact us[/link] directly to let us know.
fr: Vous avez des retours sur ces stats ? [link]Contactez-nous[/link] directement pour nous en informer.

en: You've successfully subscribed.
fr: Vous êtes abonné(e) !

en: Your lists
fr: Vos listes

en: [link]Read more on support.mailpoet.com[/link].
fr: [link]Lire plus sur support.mailpoet.com[/link].

en: iframe version
fr: La version iframe

en: of %1$s
fr: de %1$s

en: per year
fr: par an

en: subscribers will receive "%1$s" after import.
fr: les abonnés recevront "%1$s" après l'importation.

en: 1 line | %d lines
fr[0]: 1 ligne
fr[1]: %d lignes

en: Number of lines:
fr: Nombre de lignes&nbsp;:

en: [link_html]HTML[/link_html], [link_php]PHP[/link_php], [link_iframe]iframe[/link_iframe] and [link_shortcode]shortcode[/link_shortcode] versions are also available.
fr: Des versions [link_html]HTML[/link_html], [link_php]PHP[/link_php], [link_iframe]iframe[/link_iframe] et via un [link_shortcode]raccourci[/link_shortcode] sont aussi disponibles.

en: Text Input
fr: Texte

en: Text Area
fr: Zone de texte

en: Radio buttons
fr: Boutons radio

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Select
fr: Sélection

en: Select a field type:
fr: Sélectionner un type de champ :

en: Field's name:
fr: Nom du champ :

en: Automatically add paragraphs
fr: Créer automatiquement les paragraphes

en: Select the list you want to add:
fr: Selectionner la liste que vous voulez ajouter :

en: Year, month, day
fr: Année, mois, jour

en: Year, month
fr: Année, mois

en: Month (January, February,...)
fr: Mois (janvier, février...)

en: Type of date:
fr: Type de date :

en: Add item
fr: Ajouter un élément

en: Label:
fr: Libellé :

en: Display label within input:
fr: Afficher les libellés dans les champs

en: Order:
fr: Ordre :

en: Preselect today's date:
fr: Présélectionnez la date d'aujourd'hui :

en: Is this field mandatory?
fr: Ce champ est-il obligatoire ?

en: Numbers only
fr: Uniquement des chiffres

en: Letters only
fr: Uniquement des lettres

en: Alphanumerical
fr: Alphanumérique

en: Phone number, (+,-,#,(,) and spaces allowed)
fr: Numéro de téléphone, (+,-,#,(,) et espaces autorisés)

en: Validate for:
fr: Validé pour :

en: Nothing
fr: Rien

en: Activate if your SMTP ports are blocked.
fr: Activer si vos ports SMTP sont bloqués.

en: Add List
fr: Ajouter une liste

en: Authentication
fr: Authentification

en: Bounce Email
fr: E-mail de retour

en: Confirmation page
fr: Page de confirmation

en: Create a new form
fr: Créer un nouveau formulaire

en: Delivery method
fr: Méthode d'envoi

en: Don't forget to include: <br><br>[activation_link]Confirm your subscription.[/activation_link]. <br><br>Optional: [lists_to_confirm].
fr: N'oubliez pas d'inclure : <br><br>[activation_link]Confirmer votre abonnement.[/activation_link]. <br><br>Facultatif : [lists_to_confirm].

en: Email content
fr: Contenu de l'e-mail

en: Email subject
fr: Sujet de l'e-mail

en: Leave this option to Yes. Only a tiny portion of SMTP services ask Authentication to be turned off.
fr: Laisser cette option sur Oui. Seule une infime partie de services SMTP demande l'arrêt de l'authentification.

en: Login
fr: Identifiant

en: Method set by the network admin.
fr: Méthode définie par l'administrateur réseau.

en: Network's Method
fr: Méthode du réseau

en: Not Configured!
fr: Non configuré !

en: Password
fr: Mot de passe

en: Preview page
fr: Prévisualiser la page

en: SMTP Hostname
fr: Nom d'hôte SMTP

en: SMTP port
fr: Port SMTP

en: Secure connection
fr: Connexion sécurisée

en: Send a test mail
fr: Envoyer un e-mail de test

en: Send with a professional SMTP provider, a great choice for big and small lists. We've negotiated promotional offers with a few providers for you.
fr: Parfait pour les services de SMTP professionnels. Nous avons négocié quelques bons prix pour vous.

en: Send yourself some test emails to confirm which method works with your server.
fr: Envoyez-vous quelques e-mails de test afin de confirmer la méthode appropriée à votre serveur.

en: Send...
fr: Envoyer...

en: Sendmail path
fr: Chemin de Sendmail

en: Show
fr: Afficher

en: Test method
fr: Méthode de test

en: The simplest solution for small lists. Your web host sets a daily email limit.
fr: La solution la plus simple. Chaque hébergeur impose une limite d'envois par jour.

en: Third party
fr: Tiers

en: This email engine works on 95&#37; of servers
fr: La méthode utilisée par 95&#37; des serveurs

en: This method works on 5&#37; of servers
fr: La méthode utilisée par 5&#37; des serveurs

en: Use the same method as the one used for your WP site.
fr: Utiliser la même méthode que celle utilisée pour votre site WP.

en: When subscribers click on the activation link, they are redirected to a page of your choice.
fr: Lorsque vos abonnés cliqueront sur le lien d'activation, ils seront redirigés vers la page de votre choix.

en: Your own website
fr: Votre site web

en: Your web host has limits. We suggest 70 emails per hour to be safe. [link]Find out more[/link].
fr: Nous vous suggérons 70 e-mails par heure si vous ne connaissez pas la limite de votre hébergeur.

en: e.g.:smtp.mydomain.com
fr: p.ex. smtp.mondomaine.com

en: emails
fr: e-mails

en: This is fast!
fr: C'est rapide !

en: We suggest you setup a cron job. [link]Read more[/link] on support.mailpoet.com
fr: Nous vous suggérons de mettre en place une tache cron. [link]En savoir plus[/link] sur support.mailpoet.com

en: API Key
fr: Clé API

en: You can change the default reply-to name and email for your newsletters. This option is also used for the activation emails and Admin notifications (in Basics).
fr: Vous pouvez changer le nom et l'e-mail par défaut de la personne à qui répondre pour vos newsletters. Cette option est aussi utilisée dans les e-mails d'activation et les notifications d'aministrateur (dans Essentiels).

en: To which address should all the bounced emails go? Get the [link]Premium version[/link] to automatically handle these.
fr: À quelle adresse envoyer les e-mails retournés ? Passer à la version [link]Premium[/link] pour gérer les retours automatiquement.

en: Purchase the premium version.
fr: Acheter la version Premium.

en: Subscribers can edit their profile
fr: Les abonnés peuvent modifier leur profil

en: Add a link in the footer of all your newsletters so subscribers can edit their profile and lists. [link]See your own subscriber profile page.[/link]
fr: Ajoute un lien dans le pied de page de toutes vos newsletters pour laisser vos abonnés modifier leur profil et leurs listes. [link]Voir votre propre profil d'abonné.[/link]

en: Subscriber profile page
fr: Page du profil d'abonné

en: Select the page to display the subscriber's profile.
fr: Sélectionner quelle page utiliser pour afficher le profil de l'abonné.

en: Allow HTML edits
fr: Autoriser les modifications HTML

en: This allows you to modify the HTML of text blocks in the visual editor.
fr: Cela vous permet de modifier l'HTML des blocs de texte dans l'éditeur visuel.

en: Share anonymous data
fr: Partager des données anonymes

en: Share anonymous data and help us improve the plugin. [link]Read more[/link].
fr: Partager des données anonymes et aidez nous à améliorer l'extension. [link]En savoir plus[/link].

en: other
fr: autre

en: art
fr: artistique

en: business
fr: affaires

en: education
fr: éducation

en: food
fr: restauration

en: insurance
fr: assurance

en: government
fr: administration

en: health and sports
fr: santé et sports

en: manufacturing
fr: construction

en: marketing and media
fr: marketing et médias

en: non profit
fr: associatif

en: photography
fr: photographie

en: travel
fr: voyage

en: real estate
fr: immobilier

en: religious
fr: religion

en: technology
fr: technologie

en: Industry
fr: Secteur d'activité

en: Select your industry.
fr: Sélectionner dans la liste.

en: Shortcode to display total number of subscribers
fr: Raccourci pour afficher le nombre total d'abonnés

en: Paste this shortcode to display the number of confirmed subscribers in post or page.
fr: Coller ce raccourci pour afficher le nombre d'abonnés confirmés à l'article ou à la page.

en: Charset
fr: Jeu de caractères

en: Squares or weird characters are displayed in your emails? Select the encoding for your language.
fr: Des caractères étranges ou des carrés apparaissent dans vos e-mails ? Sélectionnez l'encodage correspondant à votre langue.

en: Enable MailPoet's Cron
fr: Activer le Cron de MailPoet

en: None of your queued emails have been sent? Then activate this option.
fr: Aucun de vos e-mails en attente n'a été envoyé ? Alors activez cette option.

en: Debug mode
fr: Mode de déboguage

en: Enable this to show MailPoet's errors. Our support might ask you to enable this if you seek their help.
fr: Activer afin d'afficher les erreurs de MailPoet. Notre équipe de support pourra vous demander de l'activer si besoin est.

en: Do or do not. There is no try.
fr: Faire ou ne pas le faire. Il n'y a pas d'essai.

en: Geeky Options
fr: Options de geek

en: Toggle Geeky Options
fr: Activer/désactiver les options de geek

en: Hide
fr: Masquer

en: Reinstall from scratch
fr: Tout réinstaller

en: Want to start all over again? This will wipe out MailPoet and reinstall anew.
fr: Vous voulez repartir de zéro ? Cela supprimera MailPoet et le réinstallera comme au premier jour.

en: Reinstall now...
fr: Réinstallation...

en: Pick your prefered configuration?
fr: Sélectionner votre configuration préférée

en: One configuration for all sites
fr: Une seule configuration pour tous les sites

en: Enforce all sites to send with a unique FROM email address. You only need to configure the Automated Bounce Handling (Premium), SPF & DKIM only once.
fr: Oblige tous les sites à envoyer à partir (FROM) D'une adresse e-mail unique. Vous n'avez besoin de configurer qu'une seule fois la gestion automatisée des retours (Premium), SPF et DKIM.

en: Users can still change their reply-to address for their newsletter. Network admins can still edit sending method for each site.
fr: Les utilisateurs peuvent toujours changer leur adresse de réponse pour leur newsletter. Les administrateurs réseau peuvent toujours modifier la méthode d'envoi pour chaque site.

en: Configure each site manually
fr: Configurer chaque site manuellement

en: Configure SPF and DKIM independently for each site.
fr: Configurer les SPK et DKIM indépendamment pour chaque site.

en: Configuration and Permissions
fr: Configuration et autorisations

en: Allow site admins to change the sending method
fr: Permettre aux administrateurs du site de modifier la méthode d'envoi

en: Allow site admins to deactivate Signup Confirmation
fr: Permettre aux administrateurs du site de désactiver la confirmation d'inscription

en: Network's Default Sending Method
fr: Méthode d'envoi par défaut du réseau

en: SPF and DKIM
fr: SPF et DKIM

en: Your SPF record
fr: Votre enregistrement SPF

en: FROM email address for sites using this method
fr: Adresse e-mail DE (FROM) pour les sites utilisants cette méthode

en: No list specified
fr: Aucune liste spécifiée

en: User choice: %s
fr: Choix de l'utilisateur : %s

en: Edit form
fr: Modifier le formulaire

en: Yikes! To edit a form, you need to have at least 1 list.
fr: Aie ! Pour modifier un formulaire vous devez déjà avoir au moins 1 liste.

en: Edit name
fr: Modifier le nom

en: List of forms
fr: La liste des formulaires

en: This form adds subscribers to these lists:
fr: Ce formulaire ajoute des abonnés à ces listes :

en: Choose a list
fr: Choisir une liste

en: After submit...
fr: Après l'adhésion...

en: show message
fr: afficher le message

en: go to page
fr: aller à la page

en: You can easily add this form to your theme's [link]Widgets areas[/link].
fr: Vous pouvez facilement ajouter le formulaire à la [link]zone des Widgets[/link] de votre thème.

en: "Read more" text
fr: Texte du "Lire la suite"

en: A subscriber is directed to a page of your choice after clicking on the unsubscribe link, at the bottom of a newsletter.
fr: Un abonné est redirigé vers une page de votre choix après avoir cliqué sur le lien de désabonnement en bas de vos newsletters.

en: Add Images
fr: Ajouter des images

en: Add more themes
fr: Télécharger encore plus de thèmes.

en: Added
fr: Les nouveautés

en: Address:
fr: Adresse&nbsp;:

en: Allow users who register to your site to subscribe on a list of your choice.
fr: Autoriser les utilisateurs qui s'inscrivent sur votre site à s'abonner à une liste de votre choix.

en: Allowed Files
fr: Fichiers autorisés

en: Alternative text:
fr: Texte alternatif&nbsp;:

en: And taxonomies as well...
fr: ainsi que les taxinomies...

en: Automatic latest content
fr: Le contenu automatique le plus récent

en: Automatic newsletter
fr: Newsletter automatique

en: Automatically sent...
fr: Automatiquement envoyé...

en: Background color
fr: Couleur de fond

en: Background color with alternate
fr: Couleur de fond en alternance

en: Batch insert options
fr: Options d'insertion groupée

en: Be creative! It's the first thing your subscribers see. Tempt them to open your email.
fr: La première chose que vos abonnés verront. Soyez créatif !

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel Upload
fr: Annuler le chargement

en: Change log
fr: Liste des modifications

en: Choose a FROM name and email address for notifications emails.
fr: Entrez le nom et l'adresse e-mail de l'expéditeur.

en: Choose files to upload
fr: Choisir les fichiers à envoyer

en: Configure your DNS by adding a key/value record in TXT as shown below.
fr: Configurer votre serveur DNS en ajoutant une clé/valeur en TXT comme indiqué ci-dessous.

en: Confirm Reinstallation
fr: Confirmer la réinstallation

en: Conflict
fr: Conflit

en: Content
fr: Contenu

en: Daily summary of emails sent
fr: Un rapport journalier des e-mails envoyés

en: Display...
fr: Affichez...

en: Displays at the top of your newsletters. Don't forget to include the link tag, ie: [link]The link[/link]
fr: S'affiche en haut de vos newsletters. Ne pas oublier d'inclure la balise de lien, p.ex. : [link]Le lien[/link]

en: Domain
fr: Domaine

en: Don't send to existing subscribers, only to future ones.
fr: N'envoyer pas à vos abonnés existants, mais uniquement à ceux à venir.

en: Done
fr: Terminé

en: Drag the widgets below into your newsletter.
fr: Déplacer les widgets dans votre newsletter.

en: Drop files here
fr: Déposez les fichiers ici

en: Each time one of our users forgets to write a review, a kitten dies. It's sad and breaks our hearts. [link]Add your own review[/link] and save a kitten today.
fr: À chaque fois qu'un de nos utilisateurs oublie d'écrire une critique, un chaton meurt. C'est triste et ça nous brise le cœur. [link]Ajoutez votre propre critique[/link] et sauvez un chaton aujourd'hui.

en: Email notifications
fr: Notifications par e-mail

en: Enable signup confirmation
fr: Activer la confirmation d'abonnement

en: Enter the email addresses that should receive notifications (separate by comma).
fr: Les adresses e-mails qui recevront les notifications (séparées par des virgules).

en: Follow us and don't miss anything!
fr: Suivez-nous et ne ratez jamais rien !

en: Free
fr: Gratuit

en: I'll setup a cron job on my server to execute at the frequency I want. Read about [link]setting up a cron job yourself[/link].
fr: Je vais configurer une tâche cron sur mon serveur pour envoyer à la fréquence que je veux. Lisez à ce propos : [link]le guide de configuration d'une tâche cron sur votre serveur[/link].

en: I'm a premium user, MailPoet.com will make sure my emails get sent on time.
fr: Je suis un utilisateur de la version Premium, MailPoet.com s'assurera que mes e-mails soient envoyés dans les temps.

en: If I want I can [link]create an additional cron job[/link] on my end to increase the frequency.
fr: Si je veux je peux [link]créer une tâche cron supplémentaire[/link] de mon côté pour augmenter la fréquence.

en: If I want I can [link]create an additional cron job[/link] on my end to increase the sending frequency.
fr: Si je veux, je peux [link]créer une tâche cron supplémentaire[/link] de mon côté pour augmenter la fréquence d'envois.

en: If a theme with the same name exists, overwrite it.
fr: Si un thème avec le même nom existe déja, l'écraser.

en: If you confirm the theme switch, it will override your header, footer, dividers and styles
fr: Si vous confirmez le changement de thème, cela ecrasera vos en-têtes, pieds de page, séparateurs et styles

en: If you confirm this, all your current MailPoet data will be erased (newsletters, themes, statistics, lists, subscribers, etc.)
fr: Si vous confirmez, toutes vos données seront effacées (newsletters, thèmes, statistiques, listes, abonnés, etc..)

en: If you want to use all capabilities of the uploader, like uploading multiple files at once, please upgrade to lighttpd 1.5.
fr: Si vous voulez mettre en ligne plus d'une image à la fois, demandez à votre hébergeur d'installer la version de lighttpd 1.5.

en: Ignore current subscribers
fr: Ignorer les abonnés actuels

en: Image alignment
fr: Alignement des images

en: Image width
fr: Largeur de l'image

en: Include author
fr: inclure l'auteur

en: Include categories
fr: inclure les catégories

en: Insert selected
fr: Insérer les sélectionnés

en: Keep this plugin essentially free
fr: Conserver cette extension principalement gratuite

en: Key
fr: Clé

en: Learn more.
fr: En savoir plus.

en: Link to browser version
fr: Lien vers la version du navigateur

en: Local time is <code>%1$s</code>
fr: L'heure locale est <code>%1$s</code>

en: Love kittens?
fr: Vous aimez les chatons ?

en: Maximum of posts to show
fr: Nombre d&rsquo;articles à afficher

en: Maximum upload file size: %d%s
fr: Taille maximale des fichiers téléchargeables : %d%s

en: Maximum upload file size: %d%s.
fr: Taille maximale des fichiers téléchargeables : %d%s

en: Name & email of yourself or your company.
fr: Le nom et votre e-mail ou celui de votre société.

en: Next step
fr: Étape suivante

en: No
fr: Non

en: No thanks! I have enough visitors on my site. Their visits will trigger MailPoet's cron automatically.
fr: Non merci ! J'ai suffisamment de visiteurs sur mon site. Leurs visites déclencheront automatiquement la tâche cron de MailPoet.

en: One quick question...
fr: Une petite question...

en: Our toolbar doesn't load?
fr: Notre barre d'outils ne se charge pas ?

en: Please update your WordPress to the latest version, in order to get the latest uploading system.
fr: S'il vous plaît mettez à jour votre WordPress, afin d'obtenir le dernier système de téléchargement.

en: Post type
fr: Type d'article

en: Preceded by:
fr: Précédé par :

en: Prevent people from being subscribed to your list unwillingly, this option ensures you to keep a clean list.
fr: Empêche les personnes de s'abonner à votre liste sans le vouloir, cette option vous assure de conserver une liste propre.

en: Read more
fr: Plus d'informations

en: Registration is disabled on this site.
fr: Les inscriptions sont désactivées sur ce site.

en: Reply-to name & email
fr: Nom & E-mail de réponse

en: Roles and permissions
fr: Rôles et capacités

en: Save and reactivate
fr: Sauvegarder & réactiver

en: Save as draft and close
fr: Sauvegarder comme brouillon et fermer

en: Save changes
fr: Sauvegarder

en: Save settings
fr: Sauvegarder

en: Schedule it
fr: Planifier l'envoi

en: Search
fr: Rechercher

en: Select Files
fr: Parcourir...

en: Select...
fr: Sélectionner...

en: Send preview
fr: Envoyer un aperçu

en: Sender
fr: Expéditeur

en: Sender of notifications
fr: Expéditeur des notifications

en: Show divider between posts
fr: Afficher les séparateurs entre les articles

en: Size:
fr: Taille&nbsp;:

en: Social bookmarks
fr: Réseaux sociaux

en: Sorry, you have filled your storage quota (%s MB).
fr: Désolé, vous avez utilisé l&rsquo;intégralité de votre espace disque dédié (%s Mo).

en: Sort by
fr: Trier par

en: Standard newsletter
fr: Newsletter classique

en: Subject line
fr: Sujet

en: Subscribe in comments
fr: Les commentateurs peuvent s'inscrire

en: Subscribe in registration form
fr: Inscription dans le formulaire

en: Subscribe to our newsletters
fr: S'abonner à notre newsletter

en: Subscribed on
fr: Date d'inscription

en: Subscribers can choose from these lists :
fr: Les abonnés peuvent choisir ces listes :

en: Text of "Unsubscribe" link
fr: Texte du lien de "Désabonnement"

en: Thanks! Now take me to MailPoet.
fr: Merci ! Maintenant direction MailPoet.

en: The address will be added to your newsletter's footer. This helps avoid spam filters.
fr: Cette adresse sera ajoutée au pied de page de vos newsletters afin d'éviter les filtres anti spam.

en: The subscriber list that will be used for this campaign.
fr: La liste des destinataires de cette campagne.

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">native app for your device</a> instead.
fr: Le navigateur web de votre système ne permet pas de mettre des fichiers en ligne. Vous devriez pouvoir le faire en passant par <a href="http://wordpress.org/extend/mobile/">une application native</a>.

en: Themes
fr: Thèmes

en: There must be an active 3rd party plugin or theme breaking our interface. [link]Read more.[/link]
fr: Il doit y avoir une extension tierce active ou un thème qui interfère avec notre interface. [link]En savoir plus.[/link]

en: This changes the label for the unsubscribe link in the footer of your newsletters.
fr: Cela change le texte du lien qui s'affiche dans le pied de page de toutes vos newsletters.

en: This feature cannot work because the "Comments" feature of the plugin JetPack is enabled.
fr: Cette fonction ne peut pas fonctionner car la fonctionnalité des "Commentaires" de l'extension JetPack est activée.

en: This is the subject of the email. Be creative since it's the first thing your subscribers will see.
fr: Il s'agit du sujet de l'e-mail. Conseil : soyez créatif afin d'inciter les gens à ouvrir votre e-mail !

en: This tab will be filled with images from your WordPress Posts.
fr: Cet onglet sera rempli par les images de vos articles.

en: This tab will be filled with images from your current and previous newsletters.
fr: Cet onglet sera rempli avec les images de toutes vos newsletters.

en: This text is displayed when email clients block images, which is most of the time.
fr: Ce texte est affiché lorsque les images sont bloquées par les clients de messagerie, ce qui est le cas la majorité du temps.

en: Title alignment
fr: Alignement du titre

en: Title format
fr: Format du titre

en: Title position
fr: Position du titre

en: Unsubscribe page
fr: Page de désabonnement

en: Upgrade DKIM key
fr: Mettre à jour la clé DKIM

en: Upload Theme (.zip)
fr: Télécharger un thème (.zip)

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
fr: ou

en: Use this URL in your cron job: [cron_url]
fr: Utilisez cette URL dans votre tâche cron : [cron_url]

en: Value
fr: Valeur

en: View all
fr: Tout afficher

en: View stats or edit
fr: Afficher ou modifier les statistiques

en: Visitors who submit a comment on a post can click on a checkbox to subscribe.
fr: Ajoute une case à cocher qui permettra aux visiteurs de s'inscrire lorsqu'il laisse un commentaire.

en: We love stars...
fr: Nous adorons les étoiles...

en: Welcome to %1$s
fr: Bienvenue dans %1$s

en: What type of newsletter is this?
fr: Quel type d'envoi ?

en: When someone subscribes
fr: lorsque quelqu'un s'abonne

en: When someone unsubscribes
fr: lorsque quelqu'un se désabonne

en: When the subscribers hit "reply" this is who will receive their email.
fr: Lorsque l'abonné clique sur "répondre", la personne qui recevra la réponse.

en: When...
fr: Lorsque...

en: Which excerpt does it use? [link]Read more[/link]
fr: Quel extrait est utilisé ? [link]En savoir plus[/link]

en: Wow! Thanks for being part of our community for so long.
fr: Wow ! Merci de faire partie de notre communauté depuis si longtemps.

en: Yes
fr: Oui

en: Yikes! Your browser might not be supported. Get the latest [linkchrome]Chrome[/linkchrome], [linkff]Firefox[/linkff], [linkie]Internet Explorer[/linkie] or [linksafari]Safari[/linksafari]. It seems to work?[link_ignore]Dismiss[/link_ignore].
fr: Aie ! Votre navigateur n'est pas pris en charge ! Télécharger la dernière version de [linkchrome]Chrome[/linkchrome], [linkff]Firefox[/linkff], [linkie]Internet Explorer[/linkie] ou [linksafari]Safari[/linksafari]. [link_ignore]Ignorer ce message et continuer[/link_ignore].

en: You have been a MailPoet user for %s.
fr: Vous êtes un utilisateur de MailPoet depuis %s.

en: You updated! It's like having the next gadget, but better.
fr: Vous venez de mettre à jour ! C'est comme avoir le prochain gadget, mais en mieux.

en: You'll need to update your DNS if you upgrade.
fr: Vous devez mettre à jour vos DNS si vous mettez à niveau.

en: You're using an older DKIM key which is unsupported by Gmail.
fr: Vous utilisez une ancienne clé DKIM qui n'est plus prise en charge par Gmail.

en: You've updated to %1$s
fr: Vous venez de mettre à jour à %1$s

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the browser uploader for files over 100MB.
fr: Votre navigateur a certaines limites quand il s&rsquo;agit de mettre en ligne plusieurs gros fichiers en même temps. Veuillez utiliser l&rsquo;outil du navigateur pour les fichiers dépassant 100 Mo.

en: Your company's address
fr: Votre adresse postale

en: [link]Guide[/link] to create your own theme.
fr: [link]Guide[/link] pour créer votre propre thème.

en: above content
fr: avant le contenu

en: above text block and image
fr: au-dessus du bloc de texte et de l'image

en: alternate left & right
fr: alterner gauche et droite

en: below content
fr: sous le contenu

en: center
fr: centré

en: excerpt
fr: extrait

en: full post
fr: article complet

en: go back to Step 1
fr: retour à l'étape 1

en: heading 1
fr: Titre 1

en: heading 2
fr: Titre 2

en: heading 3
fr: Titre 3

en: in text block
fr: dans le bloc de texte

en: left
fr: gauche

en: medium
fr: moyenne

en: newest
fr: plus récente

en: no
fr: non

en: no image
fr: aucune image

en: oldest
fr: plus ancienne

en: or simply [link]go back to design[/link].
fr: ou retourner [link]au design[/link].

en: right
fr: droite

[ctx: settings tab title]
en: Add-ons
fr: Extensions

[ctx: settings tab title]
en: Advanced
fr: Avancés

[ctx: settings tab title]
en: Basics
fr: Essentiels

[ctx: settings tab title]
en: Forms
fr: Formulaires

[ctx: settings tab title]
en: Send With...
fr: Envoyez par...

[ctx: settings tab title]
en: Signup Confirmation
fr: Confirmation d'abonnement

en: show as list
fr: afficher en liste

en: small
fr: petit

en: title only
fr: titre uniquement

en: total max upload file size : %1$s
fr: Taille maximum de fichier à envoyer : %1$s

en: yes
fr: oui

en: Hey! We have a quick question for you:
fr: Hé ! nous avons une petite question pour vous&nbsp;:

en:  %1$s email(s) scheduled.
fr:  %1$s e-mail(s) programmé(s).

en: "View in browser"
fr: "Aperçu dans le navigateur"

en: %1$s out of %2$s sent.
fr: %1$s sur %2$s envoyés.

en: ... or duplicate one below to copy its design.
fr: ... ou bien dupliquer une newsletter existante.

en: Add Link & Alternative text
fr: Ajouter un lien & Texte alternatif

en: Add link / Alternative text
fr: Ajoutez un lien / Texte alternatif

en: Align center
fr: Centré

en: Align left
fr: Alignement à gauche

en: Align right
fr: Alignement à droite

en: All
fr: Toutes

en: All Newsletters
fr: Vos newsletters

en: All Sent
fr: Envoyé

en: Apply
fr: Appliquer

en: Archive page shortcode
fr: Raccourci pour la page d'archive

en: Auto Newsletters
fr: Newsletters automatiques

en: Back
fr: Retour

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Bounce
fr: Retour

en: Bounced
fr: Retourné

en: Check this box if you want transparency
fr: Cocher pour activer la transparence

en: Click here to add a title or text.
fr: Cliquez ici pour ajouter un titre ou du texte.

en: Click here to subscribe
fr: Cliquez ici pour vous abonner

en: Click here to unsubscribe
fr: Cliquez ici pour vous désabonner

en: Clicked
fr: Cliqués

en: Clicked on
fr: Cliqué dessus

en: Clicks
fr: Clics

en: Confirm your subscription to %1$s
fr: Confirmation de votre abonnement à %1$s

en: Create a new email
fr: Créez-en une nouvelle

en: Create a new list
fr: Créer un nouvelle liste

en: Created on
fr: Date de création

en: Current day of the month in ordinal, ie. 2nd, 3rd, etc.
fr: Le jour du mois trié ordinalement, c'est à dire. 2ème, 3ème, etc..

en: Current day of the month number
fr: Le chiffre du jour en cours

en: Current month number
fr: Le chiffre du mois en cours

en: Currently viewing
fr: Actuellement affiché

en: Custom Fields
fr: Champs personnalisés

en: Custom horizontal line
fr: Ligne horizontale personnalisée

en: Date sent
fr: Date d'envoi

en: Default style saved.
fr: Style par défaut sauvegardé.

en: Delete
fr: Supprimer

en: Device
fr: Appareil

en: Display problems? [link]View this newsletter in your browser.[/link]
fr: Problèmes d'affichage ? [link]Affichez cette newsletter dans votre navigateur.[/link]

en: Divider Selection
fr: Sélection de séparateur

en: Don't wait & send right now.
fr: Envoyez maintenant.

en: Draft
fr: Brouillon

en: Drop your footer image here.
fr: Déposer votre image de bas de page ici.

en: Drop your logo in this header.
fr: Déposer votre logo dans cette en-tête.

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Edit Automatic latest content
fr: Modifier le contenu automatique le plus récent

en: Edit subscription page link
fr: Modifier le lien de la page d'abonnements

en: Edit text
fr: Modifier le texte

en: Email Address
fr: L'adresse e-mail

en: Email Status
fr: État de l'e-mail

en: Enabled
fr: Activé

en: Export to CSV
fr: Exporter en CSV

en: Failed Send
fr: Envoi échoué

en: Filter
fr: Filtrer

en: First Name
fr: Prénom

en: Footer background
fr: Couleur de fond du pied de page

en: Footer text
fr: Texte du pied de page

en: From
fr: De

en: Full name of current day
fr: Le nom complet du jour en cours

en: Full name of current month
fr: Le nom complet du mois en cours

en: Header background
fr: Couleur de fond de l'en-tête

en: Heading 1
fr: Titre 1

en: Heading 2
fr: Titre 2

en: Heading 3
fr: Titre 3

en: Hello!
    
    Hurray! You've subscribed to our site.
    We need you to activate your subscription to the list(s): [lists_to_confirm] by clicking the link below: 
    
    [activation_link]Click here to confirm your subscription.[/activation_link]
    
    Thank you,
    
     The team!
fr: Bonjour ! 
    
    Félicitations ! Vous êtes abonné(e) à notre site.
    Vous devez cependant activer votre abonnement à [lists_to_confirm] en cliquant sur le lien ci-dessous : 
    
    [activation_link]Cliquez ici pour confirmer votre abonnement.[/activation_link]
    
    Merci, 
    
    L'équipe !

en: Horizontal line
fr: Séparateur

en: Howdy,
    
     The subscriber %1$s has just unsubscribed to your list '%2$s' 
    
     Cheers,
    
     The MailPoet Plugin
fr: Bonjour,
    
    L'abonné %1$s vient juste de se désabonner de votre liste '%2$s' 
    
     à bientôt,
    
     L'extension MailPoet

en: IP address
fr: Adresse IP

en: If you leave this area empty, it will not display once you send your email
fr: Si vous laissez cette zone vide, elle ne sera pas affichée à l'envoi.

en: In Queue
fr: Dans la file d'attente

en: In queue
fr: Dans la file d'attente

en: Insert block here
fr: Insérer un bloc ici

en: Insert dynamic data about your subscribers, the newsletter, today's date, etc...
fr: Insérer des données dynamiques à propos de vos abonnés, la newsletter, la date du jour, etc...

en: Issue number
fr: Le numéro

en: Last Name
fr: Nom

en: Latest batch was sent %1$s ago.
fr: Le dernier lot a été envoyé il y a %1$s.

en: Latest post title
fr: Le titre du dernier article

en: Link
fr: Lien

en: Links
fr: Liens

en: List "%1$s" has been synchronised.
fr: La liste "%1$s" a été synchronisée.

en: Lists
fr: Listes

en: Modified On
fr: Modifié le

en: Name
fr: Nom

en: Newsletter Subject
fr: Sujet de la newsletter

en: Next send out in %1$s
fr: Prochain envoi dans %1$s

en: Next send out on %1$s
fr: Prochain envoi : %1$s

en: Not active.
fr: Désactivé.

en: Not sent
fr: Non envoyé

en: Not sent yet.
fr: Pas encore envoyé.

en: One less subscriber to %1$s
fr: Un abonné en moins dans %1$s

en: Oops! There are no newsletters to display.
fr: Oups ! Il n'y a aucune newsletter à afficher.

en: Open, clicks, unsubscribed
fr: Ouvert, clics, désabonnements

en: Opened
fr: Ouvert

en: Opened & Clicked
fr: Ouvert & cliqué

en: Opened & Unsubscribed
fr: Ouvert & désabonné

en: Opened date
fr: Date d'ouverture

en: Opened only
fr: Ouvert uniquement

en: Ordering
fr: Ordre

en: Page is not accessible.
fr: La page est inaccessible.

en: Paste this shortcode in a page to display a list of past newsletters.
fr: Coller ce raccourci dans une page pour afficher une listes de vos anciennes newsletters.

en: Paused
fr: En pause

en: Post Notifications
fr: Notifications d'article

en: Preview
fr: Prévisualiser

en: Preview in new tab
fr: Aperçu dans un nouvel onglet

en: Preview without images
fr: Aperçu sans les images

en: Rate
fr: Taux

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove from the queue
fr: Enlever de la liste d'attente

en: Remove image
fr: Supprimer image

en: Remove link
fr: Supprimer le lien

en: Remove text
fr: Supprimer le texte

en: Reply-to
fr: Répondre à

en: Resume
fr: Reprendre

en: Saving default style...
fr: Sauvegarde du style par défaut&hellip;

en: Scheduled
fr: Planifié

en: Scheduled to be sent in %1$s
fr: Envoi planifié dans %1$s

en: Scheduled to be sent on %1$s
fr: Envoi planifié le : %1$s

en: Search newsletters
fr: Rechercher des newsletters

en: Search recipients
fr: Rechercher des destinataires

en: Selection options
fr: Selection d'options

en: Send immediately.
fr: Envoyer immédiatement.

en: Sending
fr: En cours d'envoi

en: Sending immediately after someone subscribes to the mailing list %1$s
fr: Envoyé immédiatement après un abonnement à la liste %1$s

en: Sending per event
fr: Envoi par événement

en: Sent
fr: Envoyé

en: Sent %2$s after a new user is added to your site as %1$s.
fr: Envoyer %2$s après qu'un nouvel utilisateur soit ajouté à votre site en tant que %1$s.

en: Sent %2$s after someone subscribes to the mailing list %1$s
fr: Envoyé %2$s après que quelqu'un s'abonne à la liste %1$s

en: Sent On
fr: Envoyé le

en: Sent daily at %1$s.
fr: Envoyé quotidiennement à %1$s.

en: Sent immediately after a new user is added to your site as %1$s.
fr: Envoyé immédiatement après l'ajout qu'un nouvel utilisateur à votre site en tant que %1$s.

en: Sent monthly on the %1$s %2$s at %3$s
fr: Envoyé mensuellement le %1$s %2$s à %3$s

en: Sent monthly on the %1$s at %2$s
fr: Envoyé mensuellement le %1$s at %2$s

en: Sent on
fr: Envoyée le

en: Sent to %1$s out of %2$s
fr: Envoyé à %1$s sur %2$s

en: Sent to %1$s subscribers.
fr: Envoyé à %1$s abonnés

en: Sent weekly on %1$s at %2$s
fr: Envoyé hebdomadairement le %1$s à %2$s

en: Set as default style.
fr: Définir comme style par défaut.

en: Show all months
fr: Tous les mois

en: Social Bookmark Selection
fr: Sélection d'icônes de réseaux

en: Standard Newsletters
fr: Newsletters classiques

en: Stats
fr: Statistiques

en: Status
fr: État

en: Subscriber
fr: Abonné

en: Subscriber Status
fr: Statut de l'abonné

en: Subscriber opened %1$s of %2$s email
fr: L'abonné a ouvert %1$s sur %2$s e-mail

en: Subscriber opened %1$s of %2$s emails
fr: L'abonné a ouvert %1$s des %2$s e-mails

en: Subscription date
fr: Date d'abonnement

en: Text
fr: Texte

en: The <strong>from email</strong> value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
fr: L'e-mail de l'expéditeur (%1$s) n'est pas valide. Corrigez !

en: The <strong>reply to</strong> email value you have entered (%1$s) is not a valid email address.
fr: L'adresse de <strong>réponse</strong> (%1$s) n'est pas valide. Corrigez !

en: The last batch of emails should start sending automatically in the next few minutes.
fr: L'envoi automatique du dernier lot d'e-mails devrait commencer dans quelques minutes.

en: The list does not exists or cannot be synched.
fr: Cette liste n'existe pas ou elle ne peut être synchronisée.

en: There are no list to send to.
fr: Il n'y a pas de liste pour l'envoi.

en: Time remaining: %1$s
fr: Terminé dans&nbsp;: %1$s

en: Titles & text
fr: Titres & texte

en: To resume send [link]Go premium now![/link]
fr: Pour reprendre l'envoi, achetez la version [link]Premium[/link].

en: Top links
fr: Top liens

en: Total clicks
fr: Total de clics

en: Total number of posts or pages
fr: Le nombre total d'articles ou de pages

en: Total of subscribers
fr: Total d'abonnés

en: Unique clicks
fr: Clic unique

en: Unopened
fr: Non ouvert

en: Unsubscribe from all lists
fr: Se désabonner de toutes les listes

en: Unsubscribe from list: %1$s
fr: Désabonné de la liste : %1$s

en: Unsubscribe link
fr: Le lien du Désabonnement

en: Use `view_in_browser_link` instead.
fr: Utiliser plutôt `view_in_browser_link`.

en: View
fr: Voir

en: View by lists
fr: Filtrer par liste

en: View in browser link
fr: Lien pour Voir dans le navigateur

en: View subscribers
fr: Afficher les abonnés

en: Who can change MailPoet's settings?
fr: Qui peut modifier les paramètres de MailPoet ?

en: Who can create newsletters?
fr: Qui peut créer des newsletters ?

en: Who can manage subscribers?
fr: Qui peut gérer les abonnés ?

en: Who can see the styles tab in the visual editor?
fr: Qui peut voir l'onglet des styles dans l'éditeur visuel ?

en: Who can see the themes tab in the visual editor?
fr: Qui peut voir l'onglet des thèmes dans l'éditeur visuel ?

en: With this segment
fr: Avec ce segment

en: WordPress post
fr: Article WordPress

en: WordPress user display name
fr: Affichage du nom d'utilisateur de WordPress

en: Yes, add me to your mailing list.
fr: Oui, ajoutez moi à votre liste de diffusion.

en: You are about to delete the theme : %1$s. Do you really want to do that?
fr: Vous êtes sur le point de supprimer le thème :%1$s. Voulez-vous vraiment faire ça ?

en: You are already subscribed to : %1$s
fr: Vous êtes déjà inscrit à : %1$s

en: You are already subscribed.
fr: Vous êtes déjà abonné(e).

en: You can only add one widget when designing a post notification sent immediately after an article is published
fr: Vous ne pouvez ajouter qu'un seul widget lors de la conception d'une notification a posteriori, envoyé immédiatement après la publication d'un article

en: You've subscribed to: %1$s
fr: Vous êtes abonné(e) à : %1$s !

en: Your auto newsletter has been activated.
fr: Votre newsletter automatique a été activée.

en: Your confirmation link expired, please subscribe again.
fr: Votre lien de confirmation a expiré, veuillez vous réabonner merci.

en: Your latest newsletter is being sent.
fr: Votre dernière newsletter est en cours d'envoi.

en: Your settings are saved.
fr: Vos réglages ont été enregistrés.

en: Yup, we've added you to our list. You'll hear from us shortly.
fr: Nous vous avons ajouté(e) à notre liste. Vous recevrez notre prochaine newsletter.

en: any role
fr: Tous les rôles

en: empty
fr: vide

en: if there's new content
fr: S'il y a du nouveau contenu

en: see links with a [link]Premium licence[/link].
fr: voir les liens avec la version [link]Premium[/link].

en: underline
fr: souligner

en: Create and send newsletters. Import and manage your lists. Add subscription forms in widgets, articles and pages. MailPoet (formerly Wysija) is a freemium plugin updated regularly with new features.
fr: Créez, envoyez des newsletters ou des e-mails automatisés. Récupérez simplement de nouveaux abonnés grâce à un widget. Importez et gérez vos listes. MailPoet est une cool extension développée et gérée avec amour par <a target="_blank" href="http://www.mailpoet.com/about-the-wysija-team-members/?utm_medium=plugin&utm_campaign=know_team&utm_source=wp_plugins_list">une équipe d'une douzaine de personnes</a>.

en: Extended functionalities to the free version.
fr: Fonctionnalités étendues de la version gratuite.

en: "%2$s" imported from %1$s
fr: La liste "%2$s" a été importée de %1$s

en: %1$s day | %1$s days
fr[0]: %1$s jour
fr[1]: %1$s jours

en: %1$s hour | %1$s hours
fr[0]: %1$s heure
fr[1]: %1$s heures

en: %1$s second | %1$s seconds
fr[0]: %1$s seconde
fr[1]: %1$s secondes

en: %1$s week | %1$s weeks
fr[0]: %1$s semaine
fr[1]: %1$s semaines

en: %1$s year | %1$s years
fr[0]: %1$s année
fr[1]: %1$s années

en: %1$s's import list
fr: Liste importée de %1$s

en: %1$sth
fr: %1$se

en: &lt; Prev
fr: &lt;&nbsp;Préc.

en: , %1$s of which were %2$s
fr: , dont %1$s ont été %2$s

en: 1st
fr: 1er

en: 2nd
fr: 2ème

en: 3rd
fr: 3ème

en: 5 Minute User Guide
fr: Guide d'utilisation

en: A theme called %1$s exists already. To overwrite it, tick the corresponding checkbox before uploading.
fr: Le thème %1$s existe déjà. Pour l'écraser, cocher la boîte correspondante avant le téléchargement.

en: Action Required
fr: Action obligatoire

en: Actions will be executed after %1$s messages
fr: Les actions seront exécutées après %1$s messages

en: Activate MailPoet Premium Version
fr: Activer l'extension Premium de MailPoet.

en: Add New Field
fr: Ajouter un nouveau champ

en: Add new field
fr: Ajouter un nouveau champ

en: Add your [stars] on [link]wordpress.org[/link] and keep this plugin essentially free.
fr: Ajouter vos [stars] sur [link]wordpress.org[/link] et permettez à cette extension de rester principalement gratuite.

en: April
fr: avril

en: Are you sure you want to delete this custom field?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce champ personnalisé ?

en: August
fr: août

en: Blocked IP
fr: Adresse IP bloquée

en: Bounce Handling
fr: Gestion des retours

en: Check your inbox or spam folder now to confirm your subscription.
fr: Vérifiez votre boîte de réception ou vos indésirables afin de confirmer votre abonnement.

en: Cheers, your MailPoet Newsletter Plugin
fr: Bien à vous, votre extension de newsletter MailPoet

en: Close
fr: Fermer

en: Confirm activating the MailPoet Premium Plugin?
fr: Confirmer l'activation de l'extension Premium de MailPoet ?

en: Confirm installing the MailPoet Premium Plugin?
fr: Confirmer l'installation de l'extension Premium de MailPoet ?

en: Congrats, your Premium license is active. One last step...
fr: Félicitations, votre licence Premium est activée. Une dernière étape&hellip;

en: Contact Support
fr: Contacter le support

en: Contact your administrator to modify that, it should be configurable.
fr: Contacter votre administrateur pour régler ce problème, cela devrait être configurable.

en: December
fr: décembre

en: Delete field
fr: Supprimer le champ

en: Deleting a list will not delete any subscribers.
fr: La suppression d'une liste ne supprimera pas ses abonnés.

en: Divider
fr: Séparateur

en: Do you want to install that version?
fr: Voulez-vous installer cette version ?

en: Download the Premium plugin.
fr: Télécharger l'extension Premium.

en: Edit custom field
fr: Modifier le champ personnalisé

en: Edit display
fr: Modifier l'affichage

en: Edit field
fr: Modifier le champ

en: Email
fr: E-mail

en: Email will be sent to %1$s at %2$s
fr: E-mail envoyé à %1$s à %2$s

en: Error Sending Message <b><i>%s</i></b> to <b><i>%s</i></b>
fr: Erreur d'envoi de <b><i>%s</i></b> à <b><i>%s</i></b>

en: Failed Permanently
fr: Échec permanent

en: February
fr: février

en: First name
fr: Prénom

en: Footer
fr: Pied de page

en: Friday
fr: Vendredi

en: Get Help!
fr: Besoin d'aide !

en: Get [link]MailPoet Premium[/link] to see the link.
fr: Acheter la version de [link]MailPoet Premium[/link] pour voir le lien.

en: Go Premium!
fr: Passer à la version Premium !

en: Header
fr: En-tête

en: Here is the list of bounced emails.
fr: La liste des e-mails retournés.

en: Hide!
fr: Fermer&nbsp;!

en: Howdy,
    
     The subscriber %1$s has just subscribed to your list '%2$s' 
    
     Cheers,
    
     The MailPoet Plugin
fr: Bonjour,
    
    L'abonné %1$s vient juste de s'abonner à votre liste '%2$s' 
    
     à bientôt,
    
     L'extension MailPoet

en: If you recently, successfully, sent a lot of emails, those errors may also be due to your server limitations.
fr: Si vous avez récemment envoyé beaucoup d' e-mails, ces erreurs peuvent également être dues aux limitations de votre serveur.

en: Installing MailPoet Premium Version
fr: Installation de l'extension Premium de MailPoet.

en: It doesn't always work the way we want it to, doesn't it? We have a [link]dedicated support website[/link] with documentation and a ticketing system.
fr: Tout ne fonctionne pas toujours comme l'on voudrait, n'est-ce pas ? Obtenez de l'aide sur le site dédié : [link]support.wysija.com[/link]. La documentation est en anglais, mais nous parlons français.

en: January
fr: janvier

en: July
fr: juillet

en: June
fr: juin

en: Last
fr: Dernier

en: Last name
fr: Nom

en: List selection
fr: Sélection de liste

en: Loading more Results...
fr: Chargement de plus de résultats...

en: Looking for a faster method to send? [link]Read more[/link] on sending with a professional SMTP.
fr: Vous cherchez une méthode d'envoi plus rapide ? [link]En savoir plus[/link] (en anglais) sur les SMTP professionnels.

en: MailPoet Version
fr: Version de MailPoet

en: MailPoet Version:
fr: Version de MailPoet :

en: MailPoet cannot be reinstalled because your folder <em>wp-content/uploads/wysija</em> needs to be writable. Change your permissions and reinstall.
fr: MailPoet ne peut être réinstallé car le dossier<em>wp-content/uploads/wysija</em> n'est pas inscriptible. Changez vos permissions et installez à nouveau.

en: MailPoet has been reinstalled successfully using the same version. Settings and data have been deleted.
fr: MailPoet a été réinstallé avec succès dans la même version. Les paramètres et les données ont été supprimés.

en: MailPoet has been uninstalled. Your site is now cleared of MailPoet.
fr: MailPoet a été désinstallé. Votre site ne connait plus Maily, le pigeon.

en: Mailbox Full
fr: Boîte de réception pleine

en: Mailbox not available
fr: Boîte de réception indisponible

en: March
fr: mars

en: May
fr: mai

en: Message delayed
fr: E-mail retardé

en: Monday
fr: Lundi

en: My first list
fr: Ma première liste

en: New subscriber to %1$s
fr: Nouvel abonné à %1$s

en: Newsletter Pro (by Satollo)
fr: Newsletter Pro (par Satollo)

en: Newsletters (by Tribulant)
fr: Newsletters (par Tribulant)

en: Newsletters are already being sent. Your latest newsletter will be sent afterwards.
fr: Il y a déjà un envoi en cours. Votre dernière newsletter sera envoyée ensuite.

en: Next &gt;
fr: Suiv.&nbsp;&gt;

en: Next try in %s minutes.
fr: Prochaine tentative dans %s min.

en: No Results were found
fr: Aucun résultat n'a été trouvé

en: November
fr: novembre

en: October
fr: octobre

en: Oops! We could not add you!
fr: Oups ! Nous n'avons pas pu vous ajouter !

en: Oops! You're already subscribed.
fr: Oups ! Vous êtes déjà abonné.

en: Please contact your host or server administrator to fix this.
fr: S'il vous plaît, contactez votre hébergeur ou administrateur de serveur pour résoudre ce problème.

en: Please delete <%= chars %> character<%= plural %>
fr: Merci de supprimer <%= chars %> caractères<%= plural %>

en: Please enter <%= chars %> more character<%= plural %>
fr: Merci de saisir <%= chars %> caractères de plus<%= plural %>

en: Please enter first name
fr: Merci de saisir le prénom

en: Please enter last name
fr: Merci de saisir le nom de famille

en: Please make a selection first!
fr: Faites une sélection d'abord !

en: Please verify your mail configuration and make sure you can send a test of this email.
fr: Vérifiez votre configuration et assurez-vous que vous pouvez envoyer des e-mails.

en: Process refreshed to avoid a possible loss of connection.
fr: La procédure a été reinitiée afin d'éviter une éventuelle perte de connexion.

en: Process refreshed to avoid a time limit.
fr: La procédure a été reinitiée afin de ne pas dépasser la limite de temps.

en: Random text or HTML
fr: Texte ou code HTML

en: Read documentation
fr: Lire la documentation (en anglais).

en: Renew now.
fr: Renouveler maintenant.

en: Saturday
fr: Samedi

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Saving form...
fr: Sauvegarde du formulaire...

en: Searching...
fr: Recherche...

en: Select list(s):
fr: Sélectionner une ou plusieurs listes :

en: Send Process
fr: Procédure d'envoi

en: September
fr: septembre

en: Settings
fr: Réglages

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Subject
fr: Sujet

en: Submit
fr: Envoyer

en: Subscribe to our Newsletter
fr: Abonnez-vous à notre newsletter

en: Subscribe to our newsletter and join our [total_subscribers] subscribers.
fr: Abonnez-vous à notre newsletter et rejoignez nos [total_subscribers] abonnés.

en: Subscribe!
fr: Je m'abonne !

en: Subscriber already exists. [link]Click to edit[/link].
fr: Cet abonné existe déjà. [link]Cliquez pour le modifier[/link].

en: Subscriber not found : <b><i>%s</i></b>
fr: Abonné introuvable : <b><i>%s</i></b>

en: Subscribers
fr: Abonnés

en: Subscription MailPoet
fr: Abonnement via MailPoet

en: Subscription confirmation
fr: Confirmation d’inscription

en: Successfully sent to <b><i>%s</i></b>
fr: Bien envoyé à <b><i>%s</i></b>

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Test email successfully sent to %s
fr: L'e-mail de test a bien été envoyé à %s

en: The MySQL user you have setup on your WordPress site (wp-config.php) doesn't have enough privileges to CREATE MySQL tables. Please change this user yourself or contact the administrator of your site in order to complete MailPoet's installation. mysql errors:(%1$s)
fr: L'utilisateur MySQL défini dans wp-config.php n'a pas les autorisations pour CRÉER des tables MySQL dans votre base de données. Merci de changer l'identifiant utilisé ou de contacter le gestionnaire de votre site, pour terminer l'installation de MailPoet. Erreurs mysql : (%1$s)

en: The PHP Extension openssl is not enabled on your server. Ask your host to enable it if you want to use an SSL connection.
fr: L'extension PHP openssl n'est pas activée sur votre serveur. Demandez à votre hébergeur de le faire, si vous souhaitez utiliser une connexion SSL.

en: The Send Process stopped because there are too many errors.
fr: L'envoi a été arrêté car il y a trop d'erreurs signalées.

en: The bounce email address "%1$s" might actually cause the problem. Leave the field empty and try again.
fr: L'adresse de retour "%1$s" est peut-être la cause du problème. Laissez le champ vide et essayez à nouveau.

en: The email ID %s is not published
fr: L'ID de l'e-mail %1$s n'est pas publiée

en: The email is not valid!
fr: L'e-mail n'est pas valide !

en: The folder "%1$s" is not writable, please change the access rights to this folder so that MailPoet can setup itself properly.
fr: Le dossier "%1$s" n'est pas inscriptible. Vous devez changez les permissions de ce dossier, autrement MailPoet ne pourra pas s'installer proprement.

en: The folder "%1$s" is not writable, please change the access rights to this folder so that Mailpoet can setup itself properly.
fr: Le dossier "%1$s" n'est pas inscriptible, s'il vous plaît, changez les permissions de ce dossier, autrement MailPoet ne pourra pas s'installer correctement.

en: The list created automatically on import of the plugin's subscribers : "%1$s
fr: La liste créée automatiquement lors de l'importation des abonnés de l'extension : "%1$s

en: The list created automatically on install of the MailPoet.
fr: Cette liste a été créée automatiquement lors de l'installation de MailPoet.

en: The list existed in "%1$s" and has been imported automatically.
fr: La liste existe dans "%1$s" et a été importée automatiquement.

en: The theme %1$s has been installed on your site.
fr: Le thème %1$s a été installé.

en: Theme %1$s could not be deleted.
fr: Le thème %1$s n'a pu être supprimé.

en: Theme %1$s has been deleted.
fr: Le thème %1$s a été supprimé.

en: There are %1$s pending email(s)
fr: Il y a %1$s e-mail(s) en attente

en: There are no messages
fr: Il n'y a aucun message.

en: There is no subject or body in this email
fr: Il n'y a pas de sujet ou de corps de texte dans cet e-mail

en: There's no license for "%1$s". If you're Premium, add this domain in your [link]account manager[/link].
fr: Il n'y a pas de licence pour "%1$s". Si vous êtes en Premium, ajoutez l'adresse de votre site dans votre [link]gestionnaire de compte[/link].

en: These tables could not be created on installation: %1$s
fr: Ces tables n'ont pas pu être créées durant l'installation : %1$s

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
fr: Cette fonctionnalité nécessite des iframes. Ils semblent désactivés ou votre navigateur ne les prend pas en charge.

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Today you have sent %1$s emails
fr: Aujourd'hui, vous avez envoyé %1$s e-mails

en: Today's statistics
fr: Les statistiques du jour

en: Total of batch
fr: Total des traitements par lot

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: Visual
fr: Visuel

en: We could not install your theme. It appears it's not in the valid format.
fr: Le thème n'a pu être installé à cause d'un problème de format.

en: We kept all non delivered emails in the queue, so you will be able to resume the send process later.
fr: Tous les e-mails qui n'ont pu être envoyés sont dans la file d'attente, vous serez donc en mesure de reprendre le processus d'envoi plus tard.

en: We received %1$s messages from the user %2$s
fr: Nous avons reçu %1$s messages de l'utilisateur %2$s

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: When failed permanently
fr: Lorsqu'il y a un échec permanent

en: When mailbox is full
fr: Lorsque la boîte de réception est pleine

en: When mailbox is not available
fr: Lorsque la boîte de réception est indisponible

en: When message is delayed
fr: Lorsque le message est retardé

en: When the bounce is weird and we're not sure what to do, forward to:
fr: Lorsque le retour est étrange et que nous ne savons pas le traiter, faire suivre à :

en: When you are flagged as a spammer forward the bounced message to
fr: Si vous êtes marqué comme spammeur, faire suivre le message retourné à

en: When you need to confirm you're a human being, forward to:
fr: Lorsque vous devez confirmer que vous êtes un être humain, faire suivre à :

en: WordPress Users
fr: Utilisateurs WordPress

en: You can add this domain to your [link]account manager[/link].
fr: Vous pouvez ajouter ce domaine à votre [link]gestionnaire de compte[/link].

en: You can only select <%= chars %> item<%= plural %>
fr: Vous ne pouvez sélectionner que <%= chars %> éléments<%= plural %>

en: You cannot use the DKIM signature option...
fr: Vous ne pouvez pas utiliser l'option de signature DKIM...

en: You have to select at least 1 list
fr: Vous devez sélectionner au moins une liste.

en: You need to specify a value for your checkbox
fr: Vous devez spécifier une valeur pour votre case à cocher

en: You specified an SMTP password but you don't require an authentication, you might want to turn the SMTP authentication ON.
fr: Vous avez spécifié un mot de passe SMTP, sans rendre l'authentification obligatoire. Vous devriez l'activer.

en: You're all setup! You've successfully sent with Gmail.
fr: Vous êtes prêt ! Vous avez bien envoyé avec Gmail.

en: Your Premium licence has expired.
fr: Votre licence Premium a expiré.

en: Your daily newsletter stats
fr: Vos statistiques quotidiennes

en: Your licence doesn't allow more domains. Upgrade from your [link]account manager[/link].
fr: Votre licence ne vous permet pas d'ajouter de sites supplémentaires. Passez à la version supérieure à partir de votre [link]gestionnaire de compte[/link].

en: Your localhost may not have a mail server. To verify, please log out and click on the "Lost your password?" link on the login page. Do you receive the reset password email from your WordPress?
fr: Votre serveur local n'a peut-être pas de serveur mail. Pour vérifier, déconnectez-vous et cliquez sur le lien "Mot de passe oublié "sur la page de connexion. Recevez-vous l'e-mail de réinitialisation ?

en: Your server apparently refuses to send more emails.
fr: Apparemment, votre serveur refuse d'envoyer plus d'e-mails.

en: Your server cannot run MailPoet.
fr: Votre serveur ne peut pas exécuter MailPoet.

en: Your server doesn't support remote exchanges.
fr: Votre serveur ne permet pas d'échange à distance.

en: Your server is missing one or many important PHP functions to run properly :  %1$s
fr: Une ou plusieurs fonctions PHP importantes sont absentes sur votre serveur pour fonctionner correctement : %1$s

en: Your subscriber needs at least 2 options to select from
fr: Votre abonné doit avoir au moins 2 options à selectionner

en: Your website doesn't seem to have a license! Log into your [link]account manager[/link] to add a license for this website.
fr: Votre site ne semble pas avoir de license ! Connectez-vous à votre [link]gestionnaire de compte[/link] pour en ajouter une à votre site.

en: Yup, it works. You can start blasting away emails to the moon.
fr: Cool, ça marche. Vous pouvez commencer à envoyer vos newsletters sur la lune.

en: [send_method] works with MailPoet
fr: [send_method] fonctionne avec MailPoet

en: bounced
fr: retourné(s)

en: clicked
fr: cliqué(s)

en: every 10 minutes
fr: toutes les 10 minutes

en: every 15 minutes
fr: toutes les 15 minutes

en: every 2 hours
fr: toutes les 2 heures

en: every 2 minutes
fr: toutes les 2 minutes

en: every 30 minutes
fr: toutes les 30 minutes

en: every 5 minutes
fr: toutes les 5 minutes

en: every hour
fr: toutes les heures

en: every minute
fr: toutes les minutes

en: of
fr: de

en: opened
fr: ouvert

en: undelivered
fr: non reçu

en: unopened
fr: non ouvert(s)

en: unsubscribed
fr: désabonné

en: Update procedure to MailPoet version "%1$s" failed!
fr: La procédure de mise à jour de la version "%1$s" de MailPoet a échoué !

en: Random text or instructions
fr: Texte aléatoire ou instructions

en: Tired of waiting more than 48h to send your emails?
fr: Fatigué d'attendre plus de 48h pour envoyer vos e-mails&nbsp;?

en: [link]Find out[/link] how you can improve this.
fr: [link]Découvrez[/link] comment vous pouvez changer cela.

en:  %1$s subscriber have been deleted.
fr: L'abonné %1$s a été supprimé.

en:  %1$s subscribers have been deleted.
fr:  %1$s abonnés ont été supprimés.

en: %1$s emails appear more than once in your file : %2$s.
fr: %1$s adresses apparaissent plus d'une fois dans votre fichier : %2$s.

en: %1$s emails are not valid : %2$s.
fr: %1$s e-mails ne sont pas valides : %2$s

en: %1$s subscriber have been added to "%2$s".
fr: L'abonné %1$s a été ajouté à la liste "%2$s".

en: %1$s subscriber have been confirmed.
fr: L'abonné %1$s a été confirmé.

en: %1$s subscriber have been moved to "%2$s".
fr: %1$s abonnés ont été déplacés dans "%2$s".

en: %1$s subscriber have been removed from "%2$s".
fr: L'abonné %1$s a été supprimé de "%2$s".

en: %1$s subscriber have been removed from all existing lists.
fr: L'abonné %1$s a été supprimé de toutes les listes existantes.

en: %1$s subscribers added to %2$s.
fr: %1$s abonnés ont été ajoutés à %2$s.

en: %1$s subscribers have been added to "%2$s".
fr: %1$s abonnés ont été ajoutés à la liste "%2$s".

en: %1$s subscribers have been confirmed.
fr: %1$s abonnés ont été confirmés.

en: %1$s subscribers have been moved to "%2$s".
fr: %1$s abonnés ont été déplacés dans "%2$s".

en: %1$s subscribers have been removed from "%2$s".
fr: %1$s abonnés ont été supprimés de "%2$s".

en: %1$s subscribers have been removed from all existing lists.
fr: %1$s abonnés ont été supprimés de toutes les listes existantes.

en: %1$s subscribers were exported. Get the exported file [link]here[/link].
fr: %1$s abonnés ont été exportés. Sauvegardez le [link]fichier d'exportation[/link].

en: 5 minute newbie guide
fr: Le guide du débutant en 5 minutes

en: << Back
fr: << Retour

en: A Brand New MailPoet. Let the Fun Begin.
fr: Un tout nouveau MailPoet. Que la fête commence.

en: Activate now
fr: Activez-la maintenant

en: Add Subscriber
fr: Ajouter un abonné

en: Already paid? Click here to activate
fr: Déjà payé ? Cliquez ici pour l'activer

en: Are you sure you want to delete this form?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce formulaire ?

en: Back to selection
fr: Retour à la sélection

en: Bounce handling connection test
fr: Test de la connexion des retours

en: Bounce handling processing
fr: Gestion des retours en cours

en: Can you confirm that this column is corresponding to that field?
fr: Pouvez-vous confirmer que cette colonne correspond bien à ce champ&nbsp;?

en: Categories and tags
fr: Catégories et mots-clefs

en: Change the footer's content in MailPoet's %1$sSettings%2$s page.
fr: Changer le contenu du pied de page dans les %1$sParamètres%2$s de MailPoet.

en: Checking license
fr: Vérification de la licence

en: Click here to view media.
fr: Cliquez-ici pour voir

en: Copy
fr: Copie

en: Copy of
fr: Copie de

en: Coupons
fr: Des bons de réduction

en: Custom dates
fr: Dates personnalisées

en: Delete these newsletters for ever?
fr: Supprimer ces newsletters définitivement ?

en: Delete this newsletter for ever?
fr: Supprimer définitivement cette newsletter ?

en: Display and insert options
fr: Affichage et options d'insertion

en: Drag and drop %1$stext, posts, dividers.%2$s Look on the right!
fr: Glisser et déposer %1$stextes, articles, séparateurs.%2$s Regardez à droite !

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit lists
fr: Modifier les listes

en: Edit your subscriber profile: %1$s
fr: Modifier votre profil d'abonné : %1$s

en: Edit your subscription
fr: Modifier votre souscription

en: Editing list %1$s
fr: Modification de la liste %1$s

en: Element has been deleted.
fr: L'élément a été supprimé.

en: Elements deleted
fr: Éléments supprimés

en: Email %1$s already exists.
fr: L'e-mail %1$s existe déjà

en: Error Validating the fields
fr: Erreur de validation des champs

en: Export Subscribers
fr: Exporter les abonnés

en: Exporting %1$s subscribers
fr: Exportation de %1$s abonnés

en: Field "%1$s" is required in table "%2$s".
fr: Le champ "%1$s" est requis pour la table "%2$s".

en: Field "%1$s" needs to be a valid Email.
fr: Le champ "%1$s" ne contient pas une adresse valide.

en: Filter by status
fr: Filtrer par état

en: Filter by type
fr: Filtrer par type

en: First Time? See it in Action
fr: La première fois&nbsp;? Regardez comment ça fonctionne

en: Get Premium now
fr: Acheter la version Premium

en: Great, you'll never hear from us again!
fr: C'est fait, vous êtes désormais désabonné !

en: Help yourself. Or let us help you.
fr: Besoin d'aide ? Nous sommes là pour ça.

en: How about a new list?
fr: Une nouvelle liste ?

en: Import Subscribers
fr: Importer des abonnés

en: Import from plugin %1$s has been cancelled.
fr: L'importation de l'extension %1$s a été annulée.

en: Import from plugin %1$s has been completed.
fr: L'importation de l'extension %1$s a été complétée.

en: Import subscribers from plugins
fr: Importer les abonnées d'autres extensions

en: Important plugin updates
fr: Les importantes mises à jour de l'extension

en: Insert Subscription Form
fr: Insérer un formulaire d'abonnement

en: Insert [newsletter:total] to show number of posts, [newsletter:post_title] to show the latest post's title & [newsletter:number] to display the issue number.
fr: Afficher le nombre d'articles avec [newsletter:total], le titre du dernier article avec [newsletter:post_title] et le numéro de l'envoi avec [newsletter:number].

en: Installing MailPoet Newsletter Premium plugin
fr: Installation de l'extension MailPoet Newsletter Premium

en: It seems your widget has been deleted from the WordPress' [link]widgets area[/link].
fr: Il semble que votre widget a été supprimé de la [link]zone de widgets[/link] de WordPress.

en: Last 180 days
fr: Les 180 derniers jours

en: Last 30 days
fr: Les 30 derniers jours

en: Last 365 days
fr: Les 365 derniers jours

en: Last 7 days
fr: Les 7 derniers jours

en: Last 90 days
fr: Les 90 derniers jours

en: Last month
fr: Le mois dernier

en: Latest content already sent.
fr: Le dernier contenu a déjà été envoyé.

en: List "%1$s" has been deleted.
fr: La liste "%1$s" a été supprimée.

en: List "%1$s" has been duplicated.
fr: La liste "%1$s" a été dupliquée.

en: List has been updated.
fr: La liste a été mise à jour.

en: Loading...
fr: Chargement...

en: MailPoet page
fr: Page MailPoet

en: New Form
fr: Nouveau formulaire

en: New form
fr: Nouveau formulaire

en: News from us, the team
fr: Des nouvelles de notre équipe

en: Newsletter Images
fr: Images de la newsletter

en: Newsletter has been scheduled.
fr: L'envoi de la newsletter a été planifié.

en: Newsletter profile has been updated.
fr: Votre profil a été mis à jour.

en: No email sent.
fr: Aucun e-mail n'a été envoyé.

en: No subscriber found, most probably because he was deleted.
fr: Aucun abonné trouvé. Il a probablement été supprimé.

en: One email has been sent. | %d emails have been sent to unconfirmed subscribers.
fr[0]: Un e-mail a été envoyé
fr[1]: %d e-mails ont été envoyés à vos abonnés non confirmés

en: Page does not exist.
fr: Page introuvable.

en: Please verify your link to this page.
fr: Vérifiez le lien vers cette page.

en: Position your mouse over the image to the left.
fr: Survoler avec votre souris l'image à gauche.

en: Post Selection
fr: Choix d'articles

en: Posts
fr: Articles

en: Premium version is valid for your site.
fr: La version Premium est activée pour votre site.

en: Process bounce handling now!
fr: Vérifiez les retours maintenant !

en: Queue is empty!
fr: La file d'attente est vide !

en: Read online.
fr: Lire la suite.

en: Reinstall MailPoet?
fr: Réinstaller MailPoet ?

en: Save & close
fr: Sauvegarder & fermer

en: Security Problem
fr: Problème de sécurité

en: Security failure during request
fr: Défaillance de la sécurité au cours de la demande

en: Select at least 1 subscriber!
fr: Veuillez sélectionner au moins un abonné !

en: Send
fr: Envoyer

en: Sending a test email
fr: Envoi d'un test

en: Share your data
fr: Partager vos données

en: Show display options
fr: Afficher les options d'affichage

en: Stay up to date! Subscribe to our newsletters
fr: Restez informé&nbsp;:! Abonnez-vous à notre newsletter.

en: Step 1:
fr: Étape 1 :

en: Step 2:
fr: Étape 2 :

en: Step 3:
fr: Étape 3 :

en: Step 4:
fr: Étape 4 :

en: Subscribed
fr: Abonné

en: Subscriber has been modified. [link]Edit again[/link].
fr: L'abonné a été modifié. [link]Modifier le à nouveau[/link].

en: Subscriber has been saved.
fr: L'abonné a été sauvegardé.

en: Subscriber has not been modified.
fr: L'abonné n'a pas été modifié.

en: Subscriber has not been saved.
fr: L'abonné n'a pas été sauvegardé.

en: Subscribers per page:
fr: Nombre d'abonnés par page :

en: Subscribers will now need to activate their subscription by email in order to receive your newsletters. This is recommended.
fr: Les abonnés devront activer leur abonnement par e-mail afin de recevoir vos newsletters. Cette validation est recommandée.

en: Subscription without JavaScript is disabled.
fr: Abonnement sans javascript désactivé.

en: The form named "%1$s" has been created.
fr: Le formulaire intitulé "%1$s" a été créé.

en: The form named "%1$s" has been deleted.
fr: Le formulaire intitulé "%1$s" a été supprimé.

en: The list does not exists or cannot be deleted.
fr: Cette liste n'existe pas ou ne peut pas être supprimée.

en: The selected value is already matched to another column.
fr: La valeur sélectionnée correspond déjà à celle d'une autre colonne.

en: There is no plugin to import from.
fr: Aucune extension avec des listes importables.

en: There's no stats to load!
fr: Il n'y a aucune statistique à charger !

en: This form does not exist
fr: Ce formulaire n'existe pas.

en: This form does not exist.
fr: Ce formulaire n'existe pas.

en: This form has already been deleted.
fr: Ce formulaire a déjà été supprimé

en: Tips for you, or your customers
fr: Des astuces pour vous ou vos lecteurs

en: To edit, simply click on this block of text.
fr: Cliquer sur ce bloc de texte pour le modifier.

en: Unconfirmed
fr: Non confirmé

en: Unconfirmed subscribers will receive your newsletters from now on without the need to activate their subscriptions.
fr: A partir de maintenant, tous les abonnés non confirmés recevront vos newsletters sans avoir à activer leur abonnement.

en: Unsubscribed
fr: Désabonné

en: Upload
fr: Téléchargez

en: Upload error, file %1$s is too large! (MAX:%2$s)
fr: Problème de téléchargement : le fichier %1$s est trop lourd (max : %2$s).

en: We got documentation and a ticket system on [link]support.mailpoet.com[/link]. We answer within 24h.
fr: Nous avons de la documentation en anglais et un système d'aide sur  [link]support.mailpoet.com[/link]. Nous répondons dans les 24h.

en: We know too little about our users. We're looking for [link]anonymous data[/link] to build a better plugin. Thanks, you're already sharing!
fr: Nous connaissons trop peu nos utilisateurs. Nous avons besoin de [link]données anonymes[/link] pour améliorer l'extension. Merci, vous partagez déjà&nbsp;!

en: We know too little about our users. We're looking for [link]anonymous data[/link] to build a better plugin. [ajaxlink]Yes, count me in![/ajaxlink]
fr: Nous connaissons trop peu nos utilisateurs. Nous avons besoin de [link]données anonymes[/link] pour améliorer l'extension. [ajaxlink] Oui, vous pouvez compter sur moi&nbsp;![/ajaxlink]

en: We send a monthly newsletter with the following:
fr: Nous envoyons une newsletter mensuelle avec :

en: Welcome Page!
fr: La page de bienvenue&nbsp;!

en: What You Can Do
fr: Ce que vous pouvez faire

en: What we’re working on
fr: Nos projets actuels

en: What's new?
fr: Quoi de neuf&nbsp;?

en: When setting up the bounce system, you need to have a different address for the bounce email and the forward to address
fr: Votre adresse de retour et celle pour les réponses doivent être différentes.

en: Widget Settings
fr: Réglages des widgets

en: WordPress Posts' Images
fr: Images de vos articles WordPress

en: Yikes! Couldn't find any subscribers.
fr: Aie ! Aucun abonné trouvé.

en: Yikes! You're near the limit of %1$s subscribers for MailPoet's free version. Upgrade to [link]Premium[/link] to send without limits, and more.
fr: Vous êtes prêt de la limite des %1$s abonnés pour la version gratuite de MailPoet. Passez à la [link]version premium[/link] pour envoyer sans limite.

en: Yikes. You're over the limit of 2000 subscribers for the free version of MailPoet (%1$s in total). Sending is disabled now. Please upgrade your version to [link]premium[/link] to send without limits.
fr: Vous êtes au-delà de la limite des 2000 abonnés pour la version gratuite de MailPoet (%1$s au total). L'envoi est désormais désactivé. Passer à la [link]version Premium[/link] pour envoyer sans limite.

en: You are already unsubscribed.
fr: Vous êtes déjà désabonné(e).

en: You can even %1$ssocial bookmarks%2$s like these:
fr: Vous pouvez même déposer %1$svos icônes de réseaux sociaux%2$s comme ceci :

en: You can start by watching this video by one of our users.
fr: Vous pouvez commencer par regarder cette vidéo réalisée par un de nos utilisateurs.

en: You made a mistake? [link]Undo unsubscribe[/link].
fr: Vous vous êtes trompé(e) ? [link]Annuler la désinscription[/link].

en: You need to activate the MailPoet Premium plugin.
fr: Vous devez activer l'extension Premium de MailPoet.

en: You need to select at least one list.
fr: Vous devez sélectionner au moins une liste.

en: You're almost there. Click this [link]link[/link] to activate the licence you have just purchased.
fr: Vous y êtes presque. Cliquez sur ce [link]lien[/link] pour activer la licence que vous venez d'acheter.

en: You've been subscribed!
fr: Vous êtes abonné(e) !

en: You've unsubscribed!
fr: Vous êtes désabonné(e) !

en: Your MailPoet comes with an example newsletter. You'll see it when you close this welcome page. Edit it to start playing with it.
fr: MailPoet vous fournit un exemple de newsletter. Vous la verrez quand vous fermerez cette page de bienvenue. Elle contient un petit guide pour vous familiariser avec l'éditeur.

en: Your brand-new list awaits its first subscriber.
fr: Votre nouvelle liste attend son premier abonné avec impatience.

en: Your server's configuration doesn't allow us to complete MailPoet's Installation!
fr: La configuration de votre serveur nous empêche de terminer l'installation de MailPoet !

en: and the footer?
fr: et le pied de page ?

en: drop content here
fr: déposer du contenu ici

en: hey, click on this text!
fr: hé, vous, cliquez sur ce texte !

en: play with this image
fr: manipuler l'image

en: which you have pasted
fr: que vous avez collé

en: Premium licence does not exist for your site. Purchase it [link]here[/link].
fr: Votre site n'a pas de licence pour la version premium. Acheter la version[link]Premium[/link].

en: Step %1$s
fr: Étape %1$s

en: The first thing your subscribers see. Be creative and increase your open rate!
fr: La première chose que vos abonnés verront. Soyez créatif !

en: First step: main details
fr: Étape 1 : les détails principaux

en: once a day at...
fr: quotidiennement à...

en: weekly on...
fr: hebdomadairement...

en: monthly on the...
fr: mensuellement le...

en: monthly every...
fr: mensuellement, tous les...

en: immediately.
fr: immédiatement.

en: in any WordPress role
fr: peu importe le rôle

en: When there's new content...
fr: Quand il y a du nouveau contenu...

en: When someone subscribes to the list...
fr: Quand quelqu'un s'inscrit à la liste...

en: When a new WordPress user is added to your site...
fr: Quand un nouvel utilisateur WordPress est ajouté à votre site...

en: hour(s) after.
fr: heure(s) après.

en: day(s) after.
fr: jour(s) après.

en: week(s) after.
fr: semaine(s) après.

en: immediately
fr: immédiatement

en: hour(s)
fr: heure(s)

en: day(s)
fr: jour(s)

en: week(s)
fr: semaine(s)

en: Saving newsletter...
fr: Sauvegarde...

en: Error Saving newsletter...
fr: Erreur de sauvegarde...

en: Newsletter has been saved.
fr: Votre newsletter a été sauvegardée.

en: Sending preview...
fr: Envoi de l'aperçu en cours...

en: Spam test results
fr: Les résultats des tests anti-spam

en: Second step:  "%1$s"
fr: Étape 2 : le design de "%1$s"

en: Sending is now paused.
fr: L'envoi est suspendu

en: Sending has resumed.
fr: L'envoi a repris.

en: The newsletter has been duplicated.
fr: La newsletter a été dupliquée.

en: %1$s emails every %2$s
fr: %1$s e-mails envoyés il y a %2$s

en: Your sending settings ([settings]) can't send that quickly to [number] subscribers. Expect delivery delays. [link]Read more[/link]
fr: Vos réglages d'envoi ([settings]) vous empêchent d'envoyer aussi rapidement à vos [number] abonnés. Il y aura un délai dans la réception des e-mails. [link]En savoir plus.[/link]

en: Final step: last details
fr: Dernière étape : confirmation

en: Pick a date
fr: Sélectionner une date

en: Send later
fr: Envoyer plus tard

en: Schedule
fr: Planifier

en: You are about to send this newsletter. Please confirm.
fr: Vous êtes sur le point d'envoyer cette newsletter. Veuillez confirmer.

en: Are you sure you want to ignore the %1$s subscribers of the list %2$s?
fr: Etes-vous sûr de vouloir ignorer les %1$s abonnés de la liste %2$s ?

en: Newsletter can't be deleted.
fr: La newsletter ne peut pas être supprimée.

en: Newsletter deleted.
fr: Newsletter supprimée.

en: Read more.
fr: Lire la suite.

en: Author:
fr: Auteur :

en: Categories:
fr: Catégories :

en: The posts below were added with the widget %sAutomatic latest content%s
fr: Les articles suivants ont été ajoutés grâce au widget %sContenu automatique le plus récent%s

en: %sTo edit%s, mouse over to show edit button below.
fr: %sPour modifier%s, survolez avec votre souris pour faire apparaître le bouton d'édition ci-dessous.

en: Newsletter successfully created.
fr: Newsletter créée.

en: Information is missing.
fr: Information manquante.

en: Your Google Campaign can only contain latin characters, numbers, spaces and hyphens!
fr: Le nom de votre campagne Google ne peut contenir que des lettres, des chiffres, des espaces et des traits d'union&nbsp;!

en: Newsletter has been saved as a draft.
fr: Votre newsletter a été sauvegardée comme brouillon.

en: Please select a newsletter.
fr: Merci de choisir une newsletter.

en: Sending batch of emails...
fr: Envoi d'un lot d'e-mails...

en: View newsletter
fr: Afficher la newsletter

en: The newsletter will be deactivated, you will need to reactivate it once you're over editing it. Do you want to proceed?
fr: La newsletter sera désactivée, vous devrez la réactiver une fois que vous aurez terminé de la modifier. Voulez-vous continuer ?

en: The list has been deleted.
fr: La liste a été supprimée.

en: Sending suspended.
fr: Envoi suspendu.

en: There are no newsletters.
fr: Il n'y a aucune newsletter.

en: Stats : %1$s
fr: Statistiques : %1$s

en: Your request can't retrieve any subscribers. Change your filters!
fr: Nous n'avons trouvé aucun abonné ! Changez vos filtres !

en: Segment of %1$s
fr: Segment de %1$s

en: List created based on a newsletter segment.
fr: Liste créée suite à une segmentation.

en: A new list "%1$s" has been created out of this segment.
fr: La liste "%1$s" a été créée à partir du segment.

en: The segment has been unsubscribed from all the lists.
fr: Les abonnés de ce segment ont été désabonnés de toutes les listes.

en: The segment has been removed from the queue of this newsletter.
fr: Le segment a été supprimé de la file d'attente.

en: The segment has been unsubscribed from the list "%1$s".
fr: Les abonnés de ce segment ont été désabonnés de la liste "%1$s".

en: The segment cannot be unsubscribed from an [IMPORT] list.
fr: Les abonnés de ce segment ne peuvent être désabonnés de la liste [IMPORT].

en: Loading results...
fr: Chargement...

en: Inserting selected articles...
fr: Insertion des articles...

en: selected
fr: sélectionné(s)

en: Install Themes
fr: Installer

en: Details & PSD
fr: Détails & PSD

en: Download
fr: Télécharger

en: Reinstall
fr: Réinstaller

en: Photoshop file available as part of [link]Premium features[/link].
fr: Les fichiers Photoshop sont disponibles dans les [link]fonctionnalités de la version Premium[/link].

en: Show all themes
fr: Tous les thèmes

en: Your vote has been recorded.
fr: Votre vote a été enregistré

en: Your vote could not be recorded.
fr: Votre vote n'a pas été enregistré

en: Watch out! If you reinstall this theme all the files which are in the folder:/wp-content/uploads/wysija/themes/%1$s will be overwritten. Are you sure you want to reinstall?
fr: Attention ! Si vous reinstallez ce thème tous les fichiers contenu dans /wp-content/uploads/wysija/themes/%1$s seront écrasés. Êtes-vous sûr de vouloir le réinstaller ?

en: View all themes by %1$s
fr: Voir tous les thèmes de %1$s

en: Download original Photoshop file
fr: Télécharger le fichier Photoshop

en: Download as .zip
fr: Télécharger en .zip

en: View author's website
fr: Voir le site de l'auteur

en: Average rating: %1$s
fr: Moyenne : %1$s

en: My rating: %1$s
fr: Mon vote : %1$s

en: Downloads: %1$s
fr: Téléchargements : %1$s

en: Tags: %1$s
fr: Mots-clefs : %1$s

en: Last updated: %1$s
fr: Dernière mise à jour : %1$s

en: Includes: %1$s
fr: Contient : %1$s

en: Bookmarks Selection
fr: Marquer comme favoris

en: Dividers Selection
fr: Choix de séparateurs

en: Add / Edit group of posts
fr: Ajouter / Modifier un groupe d'articles

en: Hide display options
fr: Masquer les options d'affichage

en: Image Parameters
fr: Paramètres d'images

en: Delete image for all newsletters?
fr: Supprimer cette image de toutes les newsletters ?

en: This image might be in an article. Delete anyway?
fr: Cette image est peut-être utilisée dans un article. Voulez-vous la supprimer malgré tout ?

en: You have attempted to queue too many files.
fr: Vous essayez d'envoyer trop de fichiers à la fois

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
fr: %s dépasse la limite de téléchargement de ce site.

en: This file is empty. Please try another.
fr: Le fichier est vide. Merci d&rsquo;en essayer un autre.

en: This file type is not allowed. Please try another.
fr: Ce type de fichier n&rsquo;est pas autorisé. Merci d&rsquo;en essayer un autre.

en: This file is not an image. Please try another.
fr: Ce fichier n&rsquo;est pas une image. Merci d&rsquo;en essayer un autre.

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
fr: Mémoire dépassée. S'il vous plaît, essayez avec un autre fichier plus petit.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
fr: Dépassement de la taille maximale autorisée. Essayez un autre.

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
fr: Une erreur est survenue lors du téléchargement. Veuillez réessayer plus tard.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
fr: Il y a une erreur de configuration. Merci de contacter l&rsquo;administrateur de votre serveur.

en: You may only upload 1 file.
fr: Vous ne pouvez télécharger qu'un seul fichier.

en: HTTP error.
fr: Erreur HTTP.

en: Upload failed.
fr: Échec du téléchargement.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
fr: Veuillez essayer de mettre ce fichier en ligne à l&rsquo;aide de l&rsquo;%1$soutil du navigateur%2$s.

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
fr: %s dépasse la limite de téléchargement pour l&rsquo;outil de mise en ligne multi-fichiers de votre navigateur.

en: IO error.
fr: Erreur I/O (Entrées-Sorties).

en: Security error.
fr: Erreur de sécurité.

en: File canceled.
fr: Fichier supprimé.

en: Upload stopped.
fr: Le téléchargement est arrêté.

en: Dismiss
fr: Rejeter

en: Crunching&hellip;
fr: En cours de traitement&hellip;

en: moved to the trash.
fr: déplacé dans la corbeille.

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
fr: &#8220;%s&#8221; n'a pas pu être téléchargé.

en: %d file(s) have been successfully uploaded.
fr: %d fichier(s) a/ont bien été mis en ligne.

en: Saved.
fr: Sauvegardé.

en: The newsletter doesn't exist.
fr: La newsletter n'existe pas.

en: An error occurred. [link]Show more details.[/link]
fr: Une erreur s'est produite. [link]Afficher plus de détails.[/link]

en: [link]Show more details.[/link]
fr: [link]Afficher les détails[/link]

en: Once every minute
fr: Une fois par minute

en: Once every two minutes
fr: Une fois toutes les 2 minutes

en: Once every five minutes
fr: Une fois toutes les 5 minutes

en: Once every ten minutes
fr: Une fois toutes les 10 minutes

en: Once every fifteen minutes
fr: Une fois toutes les 15 minutes

en: Once every thirty minutes
fr: Une fois toutes les 30 minutes

en: Once every two hours
fr: Une fois toutes les 2 heures

en: Once a week
fr: Une fois par semaine

en: Once every 28 days
fr: Une fois tous les 28 jours

en: Your version of PHP is outdated. If you don't upgrade soon, new versions of MailPoet won't work.
fr: Votre version de PHP est trop ancienne. Si vous ne la mettez pas à jour rapidement, les nouvelles versions de MailPoet ne fonctionneront pas.

en: [link]Read how to update your version of PHP.[/link]
fr: [link]Comment faire pour mettre à jour votre version de PHP.[/link]

en: [link]Dismiss[/link] this notice.
fr: [link]Rejeter[/link] cet avertissement.

en: A checkbox is added as option for your customers to signup for your newsletter while purchasing from your digital store.
fr: Ajouter une case à cocher pour vos clients pour faciliter l'inscription à votre newsletter lors d'un achat dans votre boutique EDD.

en: A well designed plugin for a simple idea.
fr: Une extension bien conçue pour une idée simple.

en: Activate
fr: Activer

en: Add a checkbox in your forms, and choose which lists the user gets added to.
fr: Ajouter une case à cocher dans vos formulaires, et sélectionnez les listes auxquelles l'utilisateur sera ajouté.

en: Add a checkbox on checkout page for your customers to subscribe to your MailPoet newsletters.
fr: Ajouter une case à cocher sur la page de paiement pour que vos clients s'abonnent à vos newsletters MailPoet.

en: Add a checkbox on the registration form of this plugin so your new users join a list of your choice.
fr: Ajouter une case à cocher sur la page d'inscription de cette extension pour que vos nouveaux utilisateurs s'abonnent à la liste de leur choix.

en: Add a new field to add to your forms so your visitors can subscribe to your MailPoet newsletters.
fr: Ajouter un nouveau champ à vos formulaires pour que vos visiteurs s'abonnent à vos newsletters MailPoet.

en: Are you sure you selected the right port? You can leave it empty if you do not know what to specify
fr: Avez-vous sélectionné le bon port ? Laisser vide si vous ne savez pas.

en: Cannot access CSV file. Verify access rights to this directory "%1$s"
fr: Impossible d'accéder au fichier CSV. Vérifiez les droits d'accès du dossier "%1$s"

en: Check again what you're trying to import.
fr: Vérifiez à nouveau ce que vous tentez d'importer.

en: Configure
fr: Configurer

en: Day
fr: Une fois par jour

en: Decide which emails a new customer gets automatically, based on the product he just purchased. This a Premium add-on for WooCommerce.
fr: Décider quel e-mail recevra automatiquement un nouveau client, concernant le produit qu'il vient juste d'acheter. C'est une extension Premium pour WooCommerce.

en: Don't see the add-on you're looking for? <a href="%s">Submit it</a> in our contact form.
fr: Vous ne trouvez pas l'extension que vous recherchez ? <a href="%s">Faîtes-le nous savoir</a> en utilisant notre formulaire de contact.

en: Error when inserting emails.
fr: Erreur d'insertion d'e-mails.

en: Error when inserting list.
fr: Erreur d'insertion de liste.

en: Exit popup will appear when your cursor leaves the window.
fr: La popup de sortie apparaitra lorsque votre curseur sortira de la fenêtre.

en: Exit popups are not only "in vogue", they are provably increasing conversions and therefore boost marketing, signups and sales. wBounce displays an inline popup before the user leaves your site.
fr: Les popups de sortie ne sont pas uniquement "à la mode", ils augmentent de manière prouvée les taux de conversion et donc boostent votre marketing, vos abonnements et vos ventes. wBounce affiche une popup avant que votre visiteur ne quitte votre site.

en: Hey! %1$s has an update (version %2$s), <a href="%3$s">click here to update</a>.
fr: Hé ! %1$s a été mis à jour (en version %2$s), <a href="%3$s">cliquez ici pour mettre à jour</a>.

en: Hide this message
fr: Masquer ce message

en: If you have this problem, then this is your solution. Totally free too.
fr: Si vous avez ce problème, alors c'est la solution. Et c'est totalement gratuit.

en: If you want to use a Gmail address, you need to send with Gmail. Check <a id="tip-send-with" href="%s">sending settings</a>.
fr: Si vous utilisez une adresse Gmail, vous devez envoyer avec Gmail. Vérifier <a id="tip-send-with" href="%s"> dans vos paramètres d'envois.

en: Image has been deleted.
fr: L'image a été supprimée.

en: Image selection has been saved.
fr: La sélection d'image a été sauvegardée.

en: Image selection has not been saved.
fr: La sélection d'image n'a pas été sauvegardée.

en: Install from WordPress.org
fr: Installer depuis WordPress.org

en: It's free, and has proven popular with our users.
fr: C'est gratuit, et nos utilisateurs l'adorent.

en: Leaky Paywall is a Premium plugin to put content behind a paywall. This add-on manages your customers' customers subscriptions.
fr: Leaky Paywall est une extension premium pour mettre votre contenu derrière un paywall. Ce module gère les abonnements de vos abonnés.

en: Line is empty
fr: Ligne vide

en: MailPoet says:
fr: MailPoet dit :

en: Month
fr: Mois

en: Please select an article.
fr: S'il vous plaît sélectionner un article.

en: Premium users save 20% with this coupon: MAILPOET20
fr: Les utilisateurs premium économisent 20 % avec ce coupon : MAILPOET20

en: Premium users save 20% with this coupon: MP20
fr: Les utilisateurs premium économisent 20 % avec ce coupon : MP20

en: Premium users save 25% with this coupon: mailpoet25
fr: Les utilisateurs de l'extension Premium économisent 25% avec ce coupon : mailpoet25

en: Purchase
fr: Acheter

en: Put a form in a top or bottom bar of your site, or in a nice box within your posts with GetConversion's free plugins. Connect them to MailPoet with this add-on.<br/></br>Get 30% off the Premium version of their add-on by clicking <a href="http://getconversion.com/products/gc-mailpoet-ex-pro/?coupon=MAILPOET">here</a>.
fr: Ajouter un formulaire dans une barre en haut ou en bas de votre site, ou dans une jolie boîte dans vos articles avec les extensions gratuites de GetConversion. Connectez-les à MailPoet avec cet add-on <br/></br>Obtenez 30% de réduction sur la version Premium en cliquant <a href="http://getconversion.com/products/gc-mailpoet-ex-pro/?coupon=MAILPOET">ici</a>.

en: Put a subscription form in a popup, footer bar or slide-in to add subscribers with this Premium plugin.
fr: Grâce à l'extension Premium, insérer un formulaire d'abonnement dans une popup, le pied de page ou un slide pour avoir plus d'abonnés.

en: Quickly create newsletter signup forms for your MailPoet mailing lists using the power and flexibility that Ninja Forms provides.
fr: Créer rapidement un formulaire d'abonnement pour vos listes de diffusion MailPoet en utilisant la puissance et la flexibilité offertes par Ninja Forms.

en: Read More
fr: En savoir plus

en: Refresh the page you current are!
fr: Actualisez la page sur laquelle vous êtes !

en: Request successful
fr: Requête réussie

en: Return to MailPoet
fr: Retour à MailPoet

en: Saved! Add this form to [link_widget]a widget[/link_widget].
fr: Enregistré ! Ajouter ce formulaire dans [link_widget]un widget[/link_widget].

en: Saved! The changes are already active in your widget.
fr: Enregistré ! Les changements sont déjà activés dans votre widget.

en: Stop fake signups by robots with WangGuard, a free white listing service, and plugin.
fr: Stopper les fausses inscriptions par des robots avec WangGuard, un sercice de liste blanche, et une extension.

en: Styles could not be saved
fr: Les styles n'ont pu être sauvegardés

en: Styles have been saved
fr: Les styles ont été sauvegardés

en: Successfully connected to %1$s
fr: Connexion réussie à %1$s

en: Thanks!
fr: Merci&nbsp;!

en: The authors have done a pretty awesome job.
fr: Les auteurs ont effectué un excellent travail.

en: The data you are trying to import doesn't appear to be in the CSV format (Comma Separated Values).
fr: La liste que vous tentez d'importer n'est pas au format CSV (Valeurs Séparées par Virgules).

en: The first line of a CSV file should be the column headers : "email","lastname","firstname".
fr: La première ligne d'un CSV doit être le titre des colonnes, par exemple : "e-mail","nom","prénom".

en: The list you've pasted is too big for the browser. <strong>Upload the file</strong> instead.
fr: La liste que vous avez collée est trop grande pour le navigateur. <strong>Téléchargez le fichier</strong> plutôt.

en: The second line of a CSV file should be a set of values : "joeeg@example.com","Average","Joe".
fr: À partir de la 2e ligne, le fichier CSV devrait avoir les données, par exemple : "joeeg@exemple.com","Average","Joe".

en: The theme you selected could not be loaded.
fr: Impossible de charger le thème sélectionné.

en: The two first lines of the file you've uploaded are as follow:
fr: Les deux premières lignes de votre liste sont :

en: There are %1$s messages in your mailbox
fr: Il y a %1$s messages dans votre boîte de réception

en: There are no bounced messages to process right now!
fr: Aucun message de retour à traiter maintenant!

en: There are no posts corresponding to that search.
fr: Aucun article ne correspond à votre recherche.

en: There seems to be an error with the list you're trying to import.
fr: Il y a une erreur avec la liste que vous tentez d'importer.

en: This Premium plugin allows you to add MailPoet's forms in many places, and in Facebook.
fr: Cette extension premium vous permet d'ajouter des formulaires MailPoet dans différents endroits, et aussi dans Facebook.

en: This Premium plugin allows you to add a MailPoet form in a popup.
fr: Cette extension Premium permet d'ajouter un formulaire MailPoet dans une popup.

en: This Premium plugin allows you to put a pretty form right below the header. Nothing more, nothing less.
fr: Cette extension Premium vous permet de mettre un superbe formulaire directement sous votre en-tête. Rien de plus, rien de moins.

en: This field contains no values
fr: Ce champ ne contient aucune valeur

en: This field does not exist
fr: Ce champ n'existe pas.

en: This free plugin allows you to design and position a form at the beginning or bottom of a post.
fr: Cette extension gratuite vous permet de personnaliser et de positionner un formulaire au début ou à la fin d'un article.

en: This free plugin allows you to put a form in a popup, that's it.
fr: Cette extension gratuite vous permet de mettre un formulaire dans une popup, tout simplement.

en: This is the free version of a more powerful Premium version.
fr: C'est la version gratuite d'une extension Premium encore plus performante.

en: Try it yourself, we were impressed by the free versions.
fr: Essayez-la, nous avons été impressionné par la version gratuite.

en: Update Plugin
fr: Mettre à jour l'extension

en: Use an email from your domain, like <strong>info@%s</strong> to avoid the spam folder, or even be blocked.
fr: Utiliser un e-mail avec votre nom de domaine, comme <strong>info@%s</strong> pour éviter de vous retrouver dans les indésirables, ou d'être bloqué.

en: User has been inserted.
fr: L'utilisateur a été ajouté.

en: User has been updated.
fr: L'utilisateur a été mis à jour.

en: User has not been inserted.
fr: L'utilisateur n'a pas été ajouté.

en: User has not been updated.
fr: L'utilisateur n'a pas été mis à jour.

en: Very powerful, if not a quirky user interface.
fr: Beaucoup d'options, avec une interface compliquée.

en: We couldn't find any valid addresses in the first 10 rows.
fr: Nous n'avons trouvé aucune adresse correcte dans les 10 premiers rangs.

en: We recommend this plugin as the good alternative to WPML for multilingual sites. It's lean, straightforward, and leaves your site's core largely untouched. Each language has its own site in your WordPress Multisite install. Works great with MailPoet.
fr: Nous recommandons cette extension comme une bonne alternative à WPML pour vos sites multilangues. Elle est légère, simple et touche très peu au core de votre site. Chaque langue dispose de son propre site dans votre installation multisite. Elle fonctionne parfaitement avec MailPoet.

en: We were unable to contact the API, the site may be down. Please try again later.
fr: Nous n'avons pas pu communiquer avec l'API, le site peut être indisponible. S'il vous plaît réessayer plus tard.

en: Website
fr: Site Web

en: Year
fr: L'année

en: You may need to turn ON the option <i>Self-signed certificates</i>
fr: Vous devrez peut-être activer l'option <i>certificats auto-signés</i>

en: You need to select a type for this field
fr: Vous devez sélectionner un type pour ce champ

en: You need to specify a name for this field
fr: Vous devez spécifier un nom pour ce champ

en: You'll need to know CSS to design it to your taste.
fr: Il est nécessaire de connaître le CSS pour le personnaliser à votre goût.

en: You're import file is not valid.
fr: Votre fichier d'importation n'est pas valide.

en: Your email could not be saved
fr: Votre newsletter n'a pu être sauvegardée

en: Your email has been saved
fr: Votre newsletter a été sauvegardée

en: Your email preview has been sent to %1$s
fr: L'aperçu de votre newsletter a été envoyé à %1$s.

en: Your form could not be saved.
fr: Votre formulaire n'a pu être sauvegardé.

en: Your form has been saved.
fr: Votre formulaire a été enregistré.

en: Your new site is not yet launched? Put a coming soon page with a form to capture emails with this Premium plugin.
fr: Votre site n'est pas encore en ligne ? Afficher une page d'attente avec un formulaire, pour récupérer des adresses e-mails grâce à cette extension Premium.

en: Your request has failed
fr: Votre requête a échoué

en: has been activated.
fr: a été activé.

en: has been de-activated.
fr: a été désactivé.

en: was not activated as it requires <strong><a href="%s">%s</a></strong> to be installed and active first.
fr: n'était pas activée et elle nécessite <strong><a href="%s">%s</a></strong> d'être installée et active en premier.
